Przygotowania do pierwszego lotu Ariane 5 w 2010 roku

0

Na 26 marca wyznaczono datę pierwszego startu europejskiej rakiety Ariane 5 w wersji ECA, której zadaniem jest wyniesienie dwóch satelitów telekomunikacyjnych – należące do operatora SES ASTRA urządzenie ASTRA 3B oraz zbudowanego na potrzeby niemieckiego Ministerstwa Obrony – COMSATBw-2. Lot odbędzie się z kosmodromu Kourou z wyrzutni ELA-3, przy czym okno startowe otwiera się o godzinie 23:03 CET i kończy 49 minut później. Jak zwykle w przypadku Arianespace, start będzie można oglądać na żywo w sieci.

Satelita ASTRA 3B został zbudowany przez firmę EADS Astrium na bazie magistrali Eurostar E3000. Wyposażony został w 52 transpondery pracujące w paśmie Ku, z czego 20 zastąpi aktualnie wykorzystywane a pozostałe 32 stanowić będzie rozwinięcie zdolności przesyłowych nad Europą – satelita zostanie ustawiony na pozycji 23,5 stopnia długości geograficznej wschodniej. Dodatkowo uzupełnieniem są cztery transpondery pracujące w paśmie Ka. Satelita powinien funkcjonować przez około 15 lat.

Drugim wynoszonym urządzeniem jest COMSATBw-2, którego operatorem zostanie MilSat Services GmbH, spółka założona przez EADS oraz ND SatCom. Satelita ten zapewni dedykowaną i bezpieczną łączność dla niemieckiej Bundeswehr’y, włączając w to transmisje głosowe, fax, oraz dane wysyłane przez dodatkowe aplikacje – w tym wideo. System będzie wykorzystywany przez jednostki naziemne podczas różnych misji – ten konkretny satelita znajdzie się na pozycji 63 stopni długości geograficznej wschodniej i zapewni komunikację w zakresie pomiędzy Ameryką a Dalekim Wschodem. Zbudowany na bazie magistrali Spacebus 3000B2, należącej do Thales Alenia i wyposażony w 4 transpondery SHF oraz 5 UHF ma planowo pracować ma również 15 lat.

Wizja artystyczna satelity COMSATBw-2, credit: EADS Astrium

Start rakiety będzie można oglądać na żywo na stronie Arianespace. Będzie to 194 lot rakiety z rodziny Ariane oraz jubileuszowy, 50-ty start rakiety Ariane 5.

Źródło: Arianespace

Comments are closed.