Akatsuki trafiła do Tanegashimy

0

Japońska sonda kosmiczna “Akatsuki”, której celem będzie Wenus, trafiła do Tanegashima Space Center, skąd zostanie wystrzelona rakietą nośną H-IIA.

“Akatsuki”, inaczej Planet-C, sonda wielkości kompaktowego samochodu, została przetransportowana w zeszłym tygodniu z podtokijskiej montażowni do Centrum Kosmicznego Tanegashima, w południowej Japonii. Podróż odbyła się ciężarówkami i promem (kosmodrom znajduje się na wyspie).Przez następne dwa miesiące technicy będą montowali dodatkowe elementy sondy, tankowali paliwo silników manewrowych i testowali podzespoły statku.

Na początku maja “Akatsuki” trafi do hali montażu rakiet, gdzie trafi na szczyt dwuczłonowej H-IIA. Ważący 480 kg statek ma zostań wystrzelony do Wenus 17 maja o godzinie 21:44:14 GMT.

Wraz z Planet-C na orbitę trafi demonstrator technologii żagla kosmicznego, “Ikaros”. Żagiel o średnicy ponad 20 metrów ma być pchany ciśnieniem światła słonecznego. Daje to możliwość napędzania statków bez zużywania paliwa. “Ikaros” ma być gotowy 29 marca, a 2 kwietnia dotrzeć do Tanegashimy. Opis tej misji można znaleźć na forum A4U pod tym linkiem.

“Akatsuki” dotrze do Wenus na początku grudnia i 6 instrumentami będzie badać atmosferę siostry Ziemi. Statek określany jest jako pierwsza międzyplanetarna sonda meteorologiczna (skąd pochodzi inne oznaczenie statku: Venus Climate Orbiter) trafi na równikową orbitę eliptyczną, o apafrum (punkcie najdalszym od Wenus) na wysokości 80 000 km.

Źródło: spaceflightnow.com

Na polskojęzycznym forum A4U znajduje się wątek dedykowany misji “Akatsuki”: LINK

Comments are closed.