O co chodzi z tą HD 209458 b? Część 2

0

Dla naszych największych polskich portali internetowych HD 209458 b jest ciężkim orzechem do zgryzienia (oraz zrozumienia). Problemów ze zrozumieniem natury tej egzoplanety ciąg dalszy. Temat podchwyciły i inne portale.

W jednym z portali planeta wciąż jest biseksualna, a na drugim wiele wskazuje, że istnieje tam życie. Oczywiście o temperaturach, rzędu kilkuset stopni (jeśli nie więcej!) ani słowa. Poznajmy zatem kolejne śmieszne (oraz nieco smutne) buble medialne.

O “fantastycznej” informacji o biseksulanej planecie HD 209458 b pisaliśmy już tutaj. Niestety, dziennikarze (?) z innych portali nie chcieli zadać sobie trudu sprawdzenia poprawności informacji – jedynie skopiowali tekst i jak to niektórzy mawiają, patataj.  W ten sposób wiemy już, że dzięki odkryciu molekuł na planecie HD 209458 b (brawo! jeden z portali umieścił prawidłową nazwę) wiele wskazuje na to, że życie tam istnieje. Oczywiście, piekielne warunki, jakie tam panują, nie są przeszkodą.

Link do pierwszego z artykułów: LINK (nie polecamy!)

W drugim artykule planeta wciąż jest biseksualna. Na szczęście, poza zainteresowaniami, brak większych wpadek w tym artykule. Z drugiej strony, redaktorzy nawet nie wysilili się na znalezienie artystycznej wizji tej egzoplanety (dostępna na dwa kliknięcia od strony jednej z popularnych wyszukiwarek). Zamiast tego dostaliśmy obrazek planety pozasłonecznej krążącej znacznie dalej od swej gwiazdy macierzystej.

Link do drugiego z artykułów: LINK (również nie polecamy!)

Nasuwa się tutaj pytanie – dlaczego? Dlaczego żaden z piszących dziennikarzy (?) nie zadał sobie trudu kliknięcia choćby na Wikipedię? W artykule o HD 209458 b jest sporo linków do informacji źródłowych…

Comments are closed.