Testy podzespołów rakiety Vega

0

Testy kwalifikacyjne podzespołów nowej, europejskiej rakiety Vega, przeznaczonej do wynoszenia stosunkowo niewielkich satelitów o wadzie do 1500 kg na niskie orbity polarne, powoli zbliżają się do końca. Obecnie skupiono się na układach awioniki umieszczonych głównie w górnym stopniu AVUM (Attitude Vernier Upper Module), zaprojektowanym i zbudowanym przez AVIO.

AVUM, stanowiący czwarty stopień rakiety, składa się z dwóch podstawowych segmentów: APM (AVUM Propulsion Module) oraz AAM (AVUM Avionics Module). Testowanie układów AAM rozpoczęto w Lipcu bieżącego roku w ośrodku badawczym, znajdującym się niedaleko Rzymu – polega ono na symulacji przebiegu różnych wariantów misji i analizie decyzji podejmowanych przez oprogramowanie sterujące. Zakończone zostanie w 2010 roku.

Również inne elementy są poddawane odpowiednim testom, mającym zweryfikować ich gotowość do lotu. Mowa tutaj między innymi o systemie wektorowania (zmieny kierunku) strumienia gazów wylotowych, układach sterujących rakietą wzdłuż jej osi (roll control system) oraz silniku czwartego stopnia – jedynego w rakiecie Vega, który zużywa mieszankę składników w stanie ciekłym – tetratlenek diazotu (N2O4) jako utleniacz oraz niesymetryczną dimetylohydrazynę (UDMH) jako paliwo. Według Stefano Bianchi – kierownika programu Vega z ramienia Europejskiej Agencji Kosmicznej – testowanie tych układów zakończy się pod koniec bieżącego roku.

Pierwszy start rakiety Vega został wyznaczony na jesień przyszłego roku.

Sama konstrukcja pojazdu opiera się na czterech stopniach, z czego trzy z nich są napędzane paliwem stałym i zostały zbudowane poprzez modyfikację wykorzystywanych w programie Ariane 5 rakiet pomocniczych. Czwartym stopniem jest wspomniany AVUM – pełniący rolę układu sterowania oraz mającego zadanie osiągnięcie i wyrównanie orbity (spalanie paliwa stałego nie pozwala na osiągnięcie orbity o wymaganej precyzji). Cała rakieta ma wysokość około 30 metrów. Ładunkiem użytecznym w jej pierwszym locie będą satelity LARES (Laser Relativity Satellite), satelita ALMASat oraz zespół dziewięciu niewielkich satelitów w standardzie CubeSat, zbudowanych na uczelniach europejskich. Jednym z nich będzie pierwszy polski satelita – PW-Sat, budowany na Politechnice Warszawskiej, którego zadaniem będzie przetestowanie żagla słonecznego, jako elementu wykorzystującego szczątkowy opór atmosferyczny do szybkiej i taniej deorbitacji satelitów, znajdujących się (lub posiadających perygeym) na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Rakieta Vega startować będzie z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, ze zmodyfikowanej wyrzutni ELA-1, wykorzystywanej wcześniej przez rakiety serii Ariane-1 do Ariane-3.

Testy wyrzutni oraz budynku serwisowego (w przypadku rakiet Vega, to budynek jest przesuwany) zostały już niemal ukończone. W ramach programu Vega Research and Technology Accompaniment, mającego przetestować rakietę przed oddaniem do komercyjnego użytku, planowane jest dodatkowe pięć lotów, z których każdy zbada inny profil misji pojazdu. Między innymi będzie to start z pojedynczym satelitą na orbitę polarną, lot z wieloma ładunkami, misja poza orbitami okołoziemskimi (księżycowa lub inna) oraz jako rakieta, mająca wynieść ładunek zdolny do powrotu na Ziemię (program IXV).

Źródło: SpaceflightNow.com

Wyrzutnia ELA-1 przeznaczona  dla rakiety Vega, credits: Anatoly Zak / RussianSpaceWeb.com

Comments are closed.