“Na tej planecie może być życie” – ale klapa!

0

…taką oto ‘sensacyjną’ wiadomość podał nam jeden z głównych portali w Polsce. Niestety zapomnieli dodać, że egzoplaneta ta nie ma w ogóle powierzchni i krąży tak blisko swej gwiazdy macierzystej, że warunki panujące na tym obiekcie są iście piekielne! Nazwę tej planety pozasłonecznej również przekręcono. Stała się biseksualna.

Krótki artykuł, a tyle błędów! Tak można podsumować ten artykuł. Można się z niego dowiedzieć, że planeta ma skłonności zarówno do swej jak i odmiennej planetarnej płci (nazywa się HD-209458bi, podczas gdy prawidłowa nazwa to HD 209458b) oraz zawiera molekuły niezbędne do narodzenia życia (cytat z artykułu), choć ich nie wymienia (uaktualnienie – po kilku godzinach dodano owe molekuły do artykułu). Informacji o warunkach (piekielnych, bowiem temperatura przekracza kilkaset stopni, jeśli nie ponad tysiąc!) panujących na tej egzoplanecie nie umieszczono.

Jaka jest więc prawda? O HD 209458 b pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Również strona angielskojęzycznej Wikipedii zawiera wystarczająco dobre informacje.

Artykuł – wtopę można przeczytać pod tym linkiem. Nie polecamy!

Comments are closed.