Nie ma pieniędzy na Altaira? Studia nad Jupiterami (DIRECT)?

0

Pojawiły się informacje o zakończeniu finansowania prac nad lądownikiem księżycowym Altair. Ponadto, nowy administrator NASA, Charles Bolden, zlecił dedykowanemu zespołowi analizy alternatywnych architektur rakietowych, wywodzących się przynajmniej częściowo z programu promów kosmicznych (ang. Shuttle Derived).

Lądownik Altair to zakładany w programie Constellation ładunek dla ciężkiej rakiety Ares V. To właśnie za pomocą Altaira astronauci mieli dostać się na powierzchnię Księżyca, a następnie powrócić na orbitę księżycową na spotkanie ze statkiem Orion. Dlatego dość zaskakująca jest informacja o przerwaniu finansowania programu przez NASA.

W chwili obecnej brak oficjalnego potwierdzenia informacji ze strony NASA o zakończeniu finansowania oraz przyczyn tego kroku, jednak wiele wskazuje na to, że jest to wynik niepewności związanych z przyszłością programu Constellation jak również znacznie ograniczonego budżetu względem pierwotnie zakładanego. Możliwe, że dopiero po ogłoszeniu ostatecznego raportu komisji Augustine oraz wyznaczeniu nowych (lub podtrzymaniu obecnych) celów astronautyki załogowej NASA, nastąpi albo reaktywacja programu albo też ostateczne zamknięcie. Ta pierwsza opcja jest możliwa w sytuacji, gdy NASA otrzyma wyższe fundusze w stosunku do obecnie zakładanych oraz program powrotu na Księżyc będzie nadal kontynuowany. Druga opcja może zaistnieć, gdy NASA otrzyma instrukcje zakończenia programu Constellation (czyli pozostania na orbicie LEO) lub wybrany zostanie inny cel (tzw flexible path do różnych celów, takich jak punkty L albo przelatujące blisko Ziemi planetoidy).

Ponadto, nowy administrator NASA zarządził analizę alternatywnych architektur rakietowych, wywodzących się przynajmniej częściowo z programu wahadłowców. Mowa tutaj o ‘Nie-Shuttle-C’ oraz rakiet serii Jupiter (DIRECT). Studiom tym nadano najwyższy priorytet. Możliwe, że zarządzenie takich prac jest spowodowane chęcią wyjaśnienia rozbieżności w ocenie osiągów, kosztów i bezpieczeństwa, jakie poszczególne zespoły uważają za prawdziwe.

{youtube}xOnlAUpYWoc{/youtube}
Pomysł wynoszenia ładunków w ramach programu Constellation, opierający się na pomyśle Shuttle C / Credits – NASA, John Shanno
n

Źródła informacji:
http://www.nasaspaceflight.com/2009/10/bolden-directs-msfc-special-team-to-evaluate-hlv-alternatives/

oraz polskojęzyczne forum A4U.

Comments are closed.