HD 209458b – wykryto związki organiczne w atmosferze

0

Dane z orbitalnych teleskopów Hubble i Spitzer dostarczyły interesujących danych na temat atmosfery planety pozasłonecznej HD 209458b. Wykryto w niej dwutlenek węgla, wodę oraz metan, czyli jeden z najprostszych związków organicznych. Jest to drugie tego rodzaju wykrycie związków organicznych u egzoplanet.

HD 209458b to masywny gorący Jowisz obiegający swą gwiazdę macierzystą (podobną do naszego Słońca) w odległości zaledwie 7 milionów kilometrów. Ta egzoplaneta krąży wokół swej gwiazdy bliżej niż pierwsza planeta naszego Układu Słonecznego – w odległości tylko 1/8 średniej odległości Merkurego od Słońca. Jest to piekielna egzoplaneta, która wystawiona na intensywne działanie promieni swej gwiazdy macierzystej, ma bardzo rozbudowaną, owalną i parującą atmosferę, z której ucieka wodór. Z tego powodu też jest to jeden z pierwszych celów badań spektroskopijnych planet pozasłonecznych.

Już w 2007 roku wykryto sód w składzie atmosfery. Teraz do składników dochodzą dwutlenek węgla, woda oraz metan. Wykrycie tych ostatnich związków chemicznych jest o tyle ważne, bowiem są one potencjalnymi markerami życia (na skalistych egzoplanetach, krążących w odpowiedniej odległości od swych gwiazd macierzystych). Dlatego też potwierdzenie u odległej planety pozasłonecznej tych związków jest ważne i jest kolejnym krokiem milowym w badaniach światów krążących wokół innych słońc.

Pierwsza planeta pozasłoneczna, u której wykryto metan to HD 189733 b.

Źródła wiadomości:
http://spacefellowship.com/2009/10/20/organic-molecules-detected-in-exoplanet-atmosphere/

http://www.universetoday.com/2009/10/20/organic-molecules-detected-in-exoplanet-atmosphere/

Comments are closed.