New Horizons w trybie hibernacji

0

Sonda New Horizons, wystrzelona w styczniu 2006 roku, podąża w kierunku byłej ostatniej planety naszego Układu Słonecznego – Plutona. Dotrze tam w 2015 roku. Dla obniżenia kosztów misji, sonda większość trwania przelotu spędza w trybie elektronicznego snu – czyli hibernacji.

Raz na rok, sonda będzie aktywowana i przez kilkadziesiąt dni jej systemy będą sprawdzane. Dodatkowo, New Horizons podczas przebudzenia otrzyma uaktualnienia swoich programów. Ostatni taki okres zakończył się 16 grudnia po czterech miesiącach prac.

W roku 2009 pierwotnie planowano przebudzenie sondy we wrześniu. 27 lutego 2009 roku zespół sterujący sondą poinformował o przesunięciu okresu przebudzenia na lipiec. Z tego powodu trwa już planowanie czynności, jakie zostaną wykonane w tym roku.

W tej chwili New Horizons znajduje się w odległości 13 jednostek astronomicznych (AU – 1 jednostka astronomiczna to średnia odległość Ziemi od Słońca, czyli 149.6 mln kilometrów), blisko 19 AU od Plutona i 12,62 AU od Słońca. Można więc napisać, że misja zbliża się do półmetka.

Źródło: NASA

Comments are closed.