Swift – obserwacje komety Lulin

0

28 stycznia 2009r satelita Swift wykonał obserwacje komety C/2007 N3 Lulin. Zastosowano tu instrumentu UVOT i XRT.

Teleskop UVOT pozwolił na wykonanie obserwacji misji wodny. Jego grism pozwala na pracę w zakresie, w którym świeci grupa hydroksylowa powstająca na skutek rozkładu cząsteczki wody pod wpływem promieniowania UV Słońca. Woda jest emitowana przez ziarna pyłu oddalane od jądra komety przez promieniowanie słoneczne.

Swift to obecnie jedyny satelita pracujący w tej części ultrafioletu. Pozwala na uzyskanie unikanych danych na temat emisji wody z komety. Obserwacje wykazały, że chmura zawierająca grupy hydroksylowe rozciąga się na odległość do 250 000 mil, więcej niż odległość między Ziemią i Księżycem.

W większej odległości od komety również grupy OH rozpadają się na atomy tlenu i wodoru, tworząc obłok atomowy oddziaływujący z wiatrem słonecznym. Jony wiatru słonecznego przejmują elektrony z atomów tworzących tą część komy i emitują promieniowanie rentgenowskie. Zostało ono zaobserwowane przez teleskop XRT. Przyszłe obserwacje pozwolą na zebranie lepszych danych w zakresie promieniowania rentgenowskiego.

Na załączonym obrazie dane z UVIT są zaznaczone na niebiesko, a z XRT na różowo. Kierunek do Słońca jest po lewej.

Źródło:
NASA

Comments are closed.