STS-107 – Flight Day 2

0

(Jest to pierwszy z serii artykułów przypominających o wydarzeniach, które nastąpiły w trakcie misji STS-107 w 2003 roku.)

17 stycznia 2003… Flight Day 2.
Misja STS-107 trwa. Przeprowadzane są eksperymenty wewnątrz modułu SPACEHAB Research Double Module, załoga podzielona jest na dwie części – zespół czerwony i niebieski, przez co badania były prowadzone 24 godziny na dobę.

Jeden z eksperymentów, trwający od samego początku misji, związany był z… mrówkami. 15 mrówek zostało umieszczonych w pojemniku z żelem, żeby sprawdzić, jakie jest ich zachowanie. Z obrazów wideo przesłanych na Ziemie wynikało, że brak ziemskiej grawitacji zdawał się nie zmieniać zachowań mrówek. Niestety, chyba nigdzie w internecie nie można znaleźć tego filmu.

Tymczasem na Ziemi, w Mission Evaluation Room, wiedziano już o uszkodzeniu wahadłowca. Trwały pierwsze oceny ewentualnych zniszczeń, chociaż większość ważniejszych postaci w programie wahadłowca zdawała się bagatelizować problem.

Inne osoby , głównie inżynierowie z Intercenter Photo Working Group zaczęli podejrzewać, że prom kosmiczny może być poważnie uszkodzony. Zaproponowali wykonanie zdjęć lewego skrzydła wahadłowca. Pomysł, podobnie jak kolejne, został odrzucony w następnych dniach.

Wiadomość umieszczona na portalu www.kosmonauta.net

Comments are closed.