Rozpoczęcie Pad Flow na stanowisku startowym

0

Dzisiejszy rollout już za nami. Przed nami Pad Flow – przygotowanie wszystkiego na wyrzutni startowej do 12 lutego – start Discovery. Jednym z zadań inżynierów z NASA będzie prewencyjna wymiana zaworów FCV (Flow Control Valves), odpowiedzialnych za kontrolę ciśnienia podczas działania głównych silników wahadłowca – SSME (Space Shuttle main engine).

Jeszcze dzisiaj grupa inżynierów z NASA rozpoczęła fazę przygotowań nazywaną OPO (Orbiter Project Office). Polega ona na dyskusji nad powstałymi problemami i zaplanowaniem odpowiednich działań. Tym samym zaczniemy w tym tygodniu kolejną fazę – FRR (Flight Readiness Review), która ma potwierdzić gotowość promu do startu 12 lutego.

Aktualnie głównym problem są FCVs. W bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że są to zawory, które kontrolują ciśnienie (między 32 a 34 atmosfery) w sekcji silnikowej wahadłowca podczas działania SSME.

Ostatnio podczas startu Endeavour’a (misja STS-126) zauważono pewne anomalie (w związku z “internal pneumatic leak”), po powrocie i kontroli w OPF (Orbiter Processing Facility) wykazano, że jeden zawór zdradzał ślady zmęczenia materiału. Co ciekawe środowisko, w którym są umieszczone te elementy nie powinno szkodliwie na nie oddziaływać. Eksperci cały czas szukają przyczyn tego problemu.

NASA posiada tylko 11 FCVs (i nie ma szans na wyprodukowanie nowej partii), natomiast w każdym wahadłowcu znajdują się trzy takie zawory. Jako część postępowania mającego wyjaśnić ten problem, sześć sztuk zostało wymontowanych – z Atlantis’a i Endeavour’a. Zostały one odesłane do fabryki, rozebrane, sprawdzone pod mikroskopem elektronowym itd.

Aktualnie 3 FCVs z Discovery będą usunięte (będzie to zrobione na stanowisku startowym) i wymienione z tymi, które przeszły pozytywnie testy…

Misja komentowana na żywo na tym forum.
Źródło: NASAspaceflight.com

Comments are closed.