Start rakiety Delta IV Heavy z satelitą NRO L-26

0

14 stycznia (13 stycznia EST) nastąpi start rakiety Delta IV w wersji heavy z tajnym, wywiadowczym satelitą wojskowym, należącym do NRO (National Reconnaissance Office), który to jest częścią Departamentu Obrony USA. Satelita noszący oznaczenie NRO L-26 należy do serii satelitów wywiadu, mających za zadanie zastąpić wysłużoną serię Magnum/Orion.

Za przygotowania do startu oraz umieszczenie ładunku na docelowej orbicie geostacjonarnej odpowiedzialna jest firma United Launch Alliance. Start rakiety będzie można oglądać za pośrednictwem przekazu internetowego, dostępnego na tej samej stronie. Okno startowe otwiera się o godzinie 1:00 nad ranem czasu polskiego i trwa pięć godzin. Z powodu tajnego charakteru misji, webcast rozpocznie się około 25 minut przed startem i potrwa do około ósmej minuty misji, kiedy to osłona ładunku zostanie odrzucona.

Start odbędzie się z wyrzutni LC-37B mieszczącej się na przylądku Canaveral.

Delta IV Heavy to najcięższy dostępny wariant serii Delta, zdolny do wyniesienia około 13-tu ton na orbitę geostacjonarną i wykorzystujący do tego celu trzy jednakowe stopnie (tzw. common booster core), napędzane silnikami Rocketdyne RS-68, wykorzystującymi mieszankę ciekłego wodoru i tlenu.

Więcej informacji i zdjęć na ten temat znajdziesz tutaj i tutaj. Wątek na forum polskojęzycznym, poświęcony temu wydarzeniu znajdziesz tutaj.

Źródło: United Launch Alliance, NASASpaceflight.comTransport Delty  IV Heavy, Credits: United Space Alliance

Montaż Delta IV  Heavy, Credits: Chris Miller/Spaceflight Now

Comments are closed.