Copenhagen Suborbitals – HATV

0

Duńska organizacja Copenhagen Suborbitals, której celem jest zaprojektowanie i zbudowanie małej suborbitalnej rakiety zdolnej do wyniesienia człowieka w przestrzeń kosmiczną, jak najmniejszym kosztem finansowym, jest już o kolejny krok bliżej ukończenia budowy bezzałogowej rakiety testowej – HATV (Hybrid Atmospheric Test Vehicler).

Obecnie prace nad HATV skupiają się głównie na sekcji napędowej, która jest już zrealizowana w ponad 50%. Zamontowano m.in. dyszę wylotową gazów w boosterach XLR-2. Przystąpiono także do instalacji systemu wtryskowego, które będzie dostarczać paliwo do komory spalania. Nałożono także powłoki ablacyjne, chroniące przed wpływami termicznymi.

Utleniaczem dla boosterów HATV jest podtlenek azotu. W październiku i listopadzie 2008 r. przeprowadzono z powodzeniem testy silnika rakietowego dla HATV.

Filmy i zdjęcia z przeprowadzonych testów: http://www.copenhagensuborbitals.com/boosters.php

Start pierwszej testowej rakiety HATV wg wstępnych przewidywań ma odbyć się w połowie 2009 r. z obszaru Norwegii.

Kolejnym etapem, po zakończeniu testów z HATV, ma być zbudowanie rakiety zdolnej do wyniesienia jednej osoby w przestrzeń kosmiczną. Rakieta ta o nazwie The Hybrid Exo Atmospheric Transporter (HEAT) ma mieć średnicę 609 mm (HATV ma średnicę 200 mm). Silnik HEAT ma być zasilany ciekłym tlenem, który ma pracować przez 60 s. zapewniając 40 kN siły ciągu, w wyniku czego mają powstać przeciążenia nieco mniejsze od 3g będącymi do zaakceptowania dla każdego, kto zechciałby odbyć suborbitalny lot.

HATV wyposażony będzie w jednoosobową kapsułę MSC – Micro spacecraft, której zadaniem będzie zapewnienie odpowiednich warunków mających na celu bezpieczeństwo i komfort “kosmicznym turystom” podczas ich wyprawy. Po zakończeniu wycieczki kapsuła opadnie na ziemię przy pomocy spadochronów.

Źródło: http://www.copenhagensuborbitals.com/index.php

Kapsuła załogowa MSC -  Micro Spacecraft, Credits:Copenhagen Suborbitals

Comments are closed.