PIAP Space przedłuży życie satelitów

0

Zakończenie projektu ORBITA.

Polska firma PIAP Spaceogłosiła zakończenie projektu ORBITA, którego celem jest zwiększenie użyteczności i efektywności obsługi satelitów za pomocą chwytaków dla manipulatorów robotycznych.

Zaproponowane rozwiązanie umożliwi regularne misje konserwacyjne i naprawcze w trudnym środowisku kosmicznym, co pozwoli zaoszczędzić zasoby finansowe i technologiczne oraz przedłużyć czas działania satelitów. Równocześnie technologia znajdzie zastosowanie w misjach planetarnych i badaniach geologicznych.

W ramach projektu ORBITA, PIAP Space opracował cztery główne produkty: MULTIS (Wielofunkcyjny Chwytak Robotyczny – Robotic Multipurpose Gripper ), chwytak LARIS (Launch Adapter Ring Gripper), czujnik siły i moment obrotowego FORTIS (Force and Torque Sensor) oraz algorytm Wizyjnego Systemu Zbliżeniowego (Close Range Vision System).

Podstawowy element projektu, czyli MULTIS, integruje dwa główne podsystemy: Moduł Obrotowy 360° oraz Moduł Chwytaka z wymienną zdolnością narzędziową. Po przechwyceniu satelity, MULTIS będzie miał za zadanie wykonać wiele czynności wymagających precyzji, a użycie kilku wymiennych narzędzi pozwoli idealnie dopasować się do sytuacji, w której znajdzie się ramię robotyczne. MULTIS został zaprojektowany do niezwykle ostrożnego obchodzenia się z satelitami, co jest niezbędne do regularnej konserwacji i napraw w trudnych warunkach kosmicznych. Jego zdolność do zmiany narzędzi pozwala na wykonywanie krytycznych zadań montażowych i rutynowych inspekcji, zapewniając, że wszystkie elementy satelity pozostają bezpieczne i funkcjonalne. Dzięki swojej wszechstronności MULTIS może znaleźć zastosowanie nie tylko na orbicie, ale także w misjach planetarnych. Możliwość wymiany akcesoriów czyni go idealnym do różnych zadań, takich jak zbieranie próbek regolitu na powierzchni innych planet czy Księżyca. MULTIS może być także wykorzystywany do delikatnego manipulowania próbkami geologicznymi, umożliwiając naukowcom uzyskanie cennych danych na temat składu i historii ciał niebieskich. Ponadto jego zdolność do precyzyjnego obracania i manipulowania różnymi instrumentami może okazać się nieoceniona podczas montażu lub naprawy sprzętu na powierzchni planet, gdzie warunki mogą być nieprzewidywalne i wymagające elastycznego podejścia.

Projekt ORBITA / Credits – PIAP Space

Pozostałe elementy projektu mają inne zadania do realizacji oraz wsparcie działania chwytaka MULTIS. Chwytak LARIS może działać jako końcówka zamontowana na ramieniu lub jako oddzielny mechanizm zaciskowy. Dzięki niskiej wadze, dużej powierzchni chwytającej, wielu czujnikom i zdolności do wytrzymywania znacznych obciążeń, jest uniwersalnym narzędziem. Z kolei FORTIS jest lekkim, kompaktowym czujnikiem mierzącym siłę i momenty obrotowe z dużą precyzją. Dzięki własnemu zasilaniu może być umieszczony między chwytakiem a ramieniem robota, dostarczając cenne dla misji dane. Jednocześnie algorytm Systemu Wizyjnego Zbliżeniowego umożliwia w pełni autonomiczny ruch ramienia robota przez ostatnią fazę przechwytywania satelity.

PIAP Space rozwija rozwiązania robotyczne dla branży kosmicznej od 2017 roku. Między innymi w 2022 roku, w ramach wspólnego projektu NASA i ESA, inżynierowie firmy zbudowali prototyp podwozia dla Sample Fetch Rover (SFR) w ramach misji Mars Sample Return, ukierunkowanej na dostarczenie skał z Czerwonej Planety. SFR został zaprojektowany do zbierania i transportowania próbek skał i marsjańskiej gleby do zasobnika rakiety powrotnej. Firma jest także głównym wykonawcą (prime contractor) dla Europejskiej Agencji Kosmicznej w projekcie zaawansowanego ramienia robotycznego TITAN, dedykowanego precyzyjnym operacjom orbitalnym. Niedawno ogłosiła, że jej prototypowy model ramienia robota (breadboard) jest testowany na potrzeby wdrożenia w projekt lądowników ESA ARGONAUT, gdzie będzie odpowiadał za bezpieczny transport ładunku z lądownika na powierzchnię Księżyca. Umożliwi to ESA realizację zadań, takich jak misje załogowe, transport aparatury i materiałów wraz z wyładunkiem oraz autonomiczną eksplorację Księżyca.

Projekt ORBITA jest rozwijany we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: www.piap.space

(PIAP SPACE)

Comments are closed.