Koniec misji AX-3

0

Koniec “europejskiej” misji załogowej na ISS.

W piątek 9 lutego zakończyła się misja załogowa AX-3.

Start rakiety Falcon 9 do misji Axiom-3 (AX-3) nastąpił 18 stycznia 2024 o godzinie 22:49 CET z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Po wykonanej pracy pierwszy stopień wylądował na lądowisku LZ-1. W tym locie wykorzystano kapsułę Dragon 2 o nazwie Freedom.

Skład załogi Axiom-3 był następujący:

W sobotę, 20 stycznia, pojazd Freedom dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Misja AX-3 miała trwać do początku lutego. Z uwagi na złą pogodę u wybrzeży Florydy misja została przedłużona o tydzień. W środę, 7 lutego pojazd Freedom odłączył do ISS. Dwa dni później, w piątek 9 lutego oo 14:30 CET nastąpiło wodowanie u wybrzeży Florydy.

Koniec misji AX-3 / Credits – Axiom, SpaceX

Jeszcze przed końcem lutego powinna rozpocząć się kolejna długoterminowa misja załogowa. Ta misja nosi oznaczenie Crew-8 i w jej skład wejdzie troje astronautów z NASA oraz jeden rosyjski astronauta. Misja Crew-8 jest regularną wielomiesięczną rotacją załogi na ISS.

Natomiast w kolejnej misji firmy Axiom w przestrzeń kosmiczną poleci także astronauta z Polski. Choć nie zostało to oficjalnie jeszcze potwierdzone przez Polskę, firmę Axiom oraz ESA, tym astronautą będzie Sławosz Uznański. Aktualnie przewiduje się, że start misji o oznaczeniu AX-4 nastąpi w październiku lub listopadzie tego roku.

Misja AX-3 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.