Jowisz po raz drugi z JWST

0

Świetny obraz największej planety Układu Słonecznego z JWST.

NASA opublikowała nowe niesamowite ujęcia Jowisza z kosmicznego teleskopu JWST.

Dwunastego lipca 2022 roku doszło do prezentacji pierwszych zdjęć z teleskopu JWST. Wśród zaprezentowanych obrazów znajduje się m.in. widok na gromadę galaktyk wraz z ze zjawiskiem mikrosoczewkowania, spektrum atmosfery egzoplanety oraz “gwiezdny żłobek”, czyli mgławica, w której powstają gwiazdy. Kilkadziesiąt godzin później NASA zaprezentowała pierwsze ujęcia Jowisza z tego teleskopu. Wraz z tymi obrazami rozpoczęła się faza naukowa misji kosmicznego teleskopu JWST.

Jowisz po raz drugi

Miesiąc później, 22 sierpnia, zaprezentowano drugi zestaw ujęć Jowisza z JWST. W zaprezentowanych obrazach wykorzystano obserwacje z instrumentu NIRCam na kilku pasmach. Na obrazach widać m.in wiele szczegółów atmosfery Jowisza, Wielką Czerwoną Plamę (WCP), mniejsze cyklony tej planety oraz rozległe zorze polarne u obu biegunów.

Ponadto, zaprezentowano także szersze ujęcie, ukazujące także otoczenie Jowisza. Na obrazie widać m.in. delikatne pierścienie tego gazowego giganta, jak również dwa księżyce: Amaltea i Adrastea. W tle można zobaczyć  wiele słabych galaktyk.

Szersze spojrzenie na Jowisza, pierścienie i dwa księżyce (jasne punkty w pobliżu pierścieni) na paśmie podczerwonym z kamery NIRCam (filtry F212N i F335M) / Credits – NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS, Judy Schmidt

20 lat obserwacji Wszechświata?

Na pokładzie JWST pozostało paliwa na aż 20 lat funkcjonowania. Tak duża ilość paliwa jest wynikiem świetnego lotu rakiety Ariane 5 oraz manewrów MCC-1a i MCC-1b (wykonanych 12 godzin oraz dzień po starcie). Dzięki precyzyjnej trajektorii lotu od samego początku manewry korekcyjne były mniejsze, co przełożyło się na duże oszczędności paliwa.

Polecamy wątek dotyczący misji JWST na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.