Jowisz z JWST

1

Publikacja kolejnych fantastycznych obrazów z JWST.

NASA opublikowała obrazy Jowisza z kosmicznego teleskopu JWST. Jest to prawdopodobnie najjaśniejszy obiekt, jaki ten teleskop będzie regularnie obserwować.

Dwunastego lipca 2022 roku doszło do prezentacji pierwszych zdjęć z teleskopu JWST. Wśród zaprezentowanych obrazów znajduje się m.in. widok na gromadę galaktyk wraz z ze zjawiskiem mikrosoczewkowania, spektrum atmosfery egzoplanety oraz “gwiezdny żłobek”, czyli mgławica, w której powstają gwiazdy.

Kolejne obrazy, jakie zaprezentowała NASA, prezentują Jowisza i jego otoczenie. Ten gazowy gigant, największa planeta naszego Układu Słonecznego, prezentuje się okazale na obrazach z JWST. NASA zaprezentowała następujące obrazy:

  • Obraz z instrumentu NIRCam na długości fali 2,12 mikrometru. Na tym obrazie świetnie widać różne pasy Jowisza oraz Wielką Czerwoną Plamę.
  • Obraz z instrumentu NIRCam, na długości fali 3,23 mikrometru.Na tym obrazie poszczególne pasy Jowisza są już mniej wyraźne.

Co ciekawe, widać także kilka księżyców Jowisza (Europę, Thebe i Metisa) a także pierścienie tej planety. Pierścienie Jowisza – w odróżnieniu od “saturniańskich” – głównie składają się z pyłu.

Przeprocesowany obraz Jowiszai Europy na fali 2,12 mikrometra / Credits – NASA, ESA, CSA, B. Holler i J. Stansberry (STScI)

Co ciekawe, udało się także zidentyfikować planetoidę 6481 Tenzing, co pozwoliło na potwierdzenie możliwości śledzenia tego typu obiektów w naszym Układzie Słonecznym.

Ruch planetoidy 6481 Tenzing na obrazach z JWST / Credits – NASA, ESA, CSA, B. Holleri J. Stansberry (STScI)

20 lat obserwacji Wszechświata?

Na pokładzie JWST pozostało paliwa na aż 20 lat funkcjonowania. Tak duża ilość paliwa jest wynikiem świetnego lotu rakiety Ariane 5 oraz manewrów MCC-1a i MCC-1b (wykonanych 12 godzin oraz dzień po starcie). Dzięki precyzyjnej trajektorii lotu od samego początku manewry korekcyjne były mniejsze, co przełożyło się na duże oszczędności paliwa.

Polecamy wątek dotyczący misji JWST na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Jeden komentarz