Opóźnienie misji Psyche

4

NASA zadecydowała o opóźnieniu misji Psyche.

24 czerwca NASA poinformowała o statusie sondy Psyche, która zostanie wysłana w podróż ku planetoidzie 16 Psyche. NASA, wraz z Jet Propulsion Laboratory (JPL) uznała, że sonda nie jest gotowa do startu w 2022 roku. Podstawowym problemem jest niewystarczający stopień zaawansowania prac nad testami oprogramowania odpowiadającego za orientację i kontrolę ruchu sondy.

Aktualnie trwa ocena kiedy możliwy będzie start tej misji – pojawiają się informacje o zarówno 2023 jak i 2024 roku. Ta analiza ma także wziąć pod uwagę możliwość całkowitego skasowania misji, choć wydaje się to być bardzo mało prawdopodobne.

Telekonferencja prasowa NASA na temat statusu przygotowań do misji Psyche / Credits – NASA

Warto tu dodać, że wraz z misją Psyche w przestrzeń  międzyplanetarną miała polecieć misja Janus, składająca się z dwóch małych sond kosmicznych (nazwane Serenity i Mayhem). Te sondy miały przelecieć w pobliżu planetoid. Aktualnie trwa analiza także możliwych opcji lotu tych sond.

Misja Psyche miała być wyniesiona za pomocą rakiety Falcon Heavy.

Planetoida 16 Psyche mogła być niegdyś jądrem większej planety, być może nawet wielkości Marsa – ten obiekt stracił swoje zewnętrzne warstwy wskutek serii kolizji we wczesnym Układzie Słonecznym.

Misja do planetoidy 16 Psyche / Credits – NASA

(NASA)

4 komentarze

 1. Szanowny Panie Krzysztofie Kanawka,
  Dlaczego komentowanie pod innymi artykułami jest zablokowane?!

  np. Konkurs o Nagrodę Prezesa POLSA – szansa dla autorów prac dyplomowych z zakresu badań kosmicznych?

  Aż się prosi skomentować nagrody przyznawane przez Prezesa POLSA względem jego wynagrodzenia miesięcznego :):):)

  • Ale wątek o podwójnym dojeniu Komisji Europejskie za obserwacje laserowe przez znane Centrum raz za kalibrację/geodezję a raz za SST jednak nie poszedł …

   selekcja w KOSMO jak na spontanicznych spotkaniach Naczelnika, … upadacie?

 2. Szanowna redakcjo.
  Opisano w artykule:
  “24 czerwca NASA poinformowała o statusie sondy Psyche, która podróżuje ku planetoidzie 16 Psyche.”. Raczej “będzie podróżowała” lub “ma podróżować” ku planetoidzie 16 Psyche.
  Pozdrowienia