Zapytanie do Ministerstwa Rozwoju i Technologii odnośnie proponowanych zmian w ustawie o POLSA

20

Prezydencki projekt ustawy o utworzeniu Akademii Kopernikańskiej przenosi nadzór na Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) z rąk ministra właściwego ds. gospodarki w ręce ministra właściwego ds. nauki i szkolnictwa wyższego.

Tak poważna zmiana w zasadach działalności tej instytucji, a także burzliwa dyskusja pod artykułem, który ukazał się na łamach Kosmonauty, sprawiły, że Redakcja wystosowała pismo do Ministerstwa Rozwoju z prośbą o komentarz dotyczący projektu ustawy i potencjalnych zmian, które może ona nieść dla polskiego sektora kosmicznego.

Poniżej przedstawiamy treść pytań i odpowiedzi jakie redakcja otrzymała od Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

1. Jakie jest oficjalne stanowisko Ministra Rozwoju i Technologii w kwestii powołania Akademii? Jakie jest oficjalne stanowisko Ministra Rozwoju i Technologii co do zapisów dotyczących POLSA?

„Kwestie dotyczące stanowiska rządu dotyczącego projektu ustawy pozostają w gestii KPRM.”

2. Skoro zmienia się podległość instytucjonalna POLSA, to które z Ministerstw ma pełnić rolę wiodącą dla polskiej polityki kosmicznej? Czy pozostaje to MRiT czy nastąpi zmiana na  ministerstwo Edukacji i Nauki?

”Projekt nie przewiduje zmiany art. 9 ust. 2 pkt 14 ustawy o działach administracji rządowej jeśli chodzi o zadania ministra właściwego do spraw gospodarki w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki kosmicznej, w szczególności w ramach współpracy z Unią Europejską i Europejską Agencją Kosmiczną. Oznacza to, że zmiana podległości Polskiej Agencji kosmicznej, zgodnie z projektem, nie powoduje zmiany ministra właściwego do spraw polityki kosmicznej.”

3. Aktualnie prace nad Krajowym Programem Kosmicznym koordynuje MRiT. Jaki jest status prac i kiedy można się spodziewać nowej wersji projektu, gotowej do (końcowych) konsultacji z różnymi środowiskami?

„Projekt KPK jest na końcowym etapie opracowania Zakładamy, że zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych w II kwartale 2022 r.”

4. Jak przejście POLSA “pod” MEiN wpłynie na proces wdrażania KPK?

„Ewentualna zmiana podległości nie powinna mieć wpływu na realizację KPK.”

(MB)

20 komentarzy

  • To tych dwóch ananasków bez krawatu – niby gospodarze a jednak słoma z butów.

   Ten od doktoratu (z lewej) próbował na Politechnice Poznańskiej ale wyleciał ze smrodem i wpadł w objęcia prof. Wnuka z UAM ale tam też nie daje rady … POLSA uczyniła z niego eksperta, pytam się od czego?

   Drugi z (prawej) to słynny Dyrektor bez konkursu co niczym wcześniej nie kierował ale Mareczek Malawski (od miesięcznic smoleńskich) zatrudnił głąba w POLSA – jeden pisze, że jest z departamentu Space Safety a drugi z Space Security. Tacy mocarze, że nawet nie wiedzą co jest od czego, i gdzie pracują 🙂

   Powyższe tylko wskazuje jak zepsuta jest tak agencja: wszyscy bez wyjątku w tej firmie nic tak naprawdę nie robią tylko zarabiają kolosalne pieniądze – niemożliwe do uzyskania na rynku z tak słabymi CV. Dyrektor to min. 8tys!!!

   Cały czas zawalają kolejne rzeczy, piszą bzdury w przetargach nie potrafią uruchomić oprogramowania za 5 mln zł, wszystko trwa już drugi rok. Dodatkowo jeździ sobie to towarzystwo po konferencjach na końcu świata Argentyna, Chile, USA robiąc zdjęcia nie przy pracy a na ściankach jak celebryci. Puszczają komunikaty typu, Prezes rozmawia z ambasadorem Chile nt. obserwacji pożarów Patagonii, która jest w Argentynie – hello, dwóch polskich urzędników porozmawiało o Patagonii to jest informacja na newsa. Wcześniej reklamowanie rakiet Virigin Orbit, a to niby tak można – reklamować cudze a polskie dusić. Czy ktoś reaguje ? ano póki co nie …

   Degrengolada tej Agencji sięga zenitu (ostatnio było tak za płk Suszyńskiego) i ktoś to musi to w końcu powiedzieć, żeby ktoś inny zaczął myśleć o sprzątaniu. Niechybnie partnerzy z Europy czy USA mają nas za dziki kraj – nie powinniśmy się czuć z tym dobrze!

   Panie Prezydencie Adrianie – do dzieła 🙂

 1. Ja już nie daję rady z tą Agencją piszą studia od 2015 i cały czas w miejscu.
  Ledwo skończyli w ubiegłym studia i znowu zaczynają:

  https://pak.bip.gov.pl/wstepne-konsultacje-rynkowe/usluga-opracowania-ogolnej-koncepcji-realizacji-przyszlego-projektu-zwiazanego-z-eksploracja-kosmosu-szacunki.html

  Studia bez ładu i składu. Selekcja tematów uznaniowa – ciekawe czy rada POLSA w tym uczestniczyła.

  Ten towarzystwo naprawdę ma coś z tym swoimi półgłówkami …

 2. Przydałaby się ta zmiana. Delegaci bez zażenowania na webinarze mówią, osiągają zwrot z ESA na poziomie – 0,3.
  Może ktoś się z tego powinien wytłumaczyć?!!! A może nawet zapłacić?!!!

 3. Rozdęta administracja to tylko czubek góry lodowej. Ogólnie można rzecz że problemem jest rozdęta biurokracja. Tak się dzieje we wszystkich obszarach, ale szczególnie odczuwają to instytucje naukowe i NGO – a w sposób niezwykle ciężki doświadczają tego instytucje i organizacje małe i startujące. Precyzja kontroli i wykonywanych działań jest słuszna – ale morduje wiele aktywności, które jest całkowicie istotowe różna od form biurokratycznych – szczególnie np. nauka oparta na pomysłach, innowacyjność, wszelkie działania na styku edukacji, inspiracji itd. Małe i startujące jednostki nie powinny odczuwać tak gigantycznej presji formalno-biurokratycznej. To morduje rozwój i aktywność.

 4. CzarnaSukienka on

  Hejka,

  Natknąłem się na taką ciekawostkę – NCBR ma 1 słownie “jednego” dyrektora (+ 1 wakat zastępcy)
  … a POLSA ma 1 x Prezesa oraz 2 x Wice, przy bardzo skromnym budżecie, dużo mniejszym od NCBR???

  Czy ten kraj nie jest jednak po….lony?, administracja się zawsze wyżywi a patoadministracja to może nawet pęknie z tego swojego rozdęcia 🙂

  • A do tego jeszcze wielu Dyrektorów, Ekspertow i innych nierobów… szczególnie w mundurach … specjaliści od sklejania modeli, budowania z lego …

 5. Jest zatem szansa na z POLSY patologii – politologów, nierobów i intelektualnie pustych żołnierzyków przyspawanymi to wysokich etatów!!!

  Sorki za szczerość ale Agencja pod nadzorem MPiT, Kosmiczna Minister Rady POLSA, Prezesi bez dorobi w kosmosie i masa pasożytów kradnących dorobek innych osób znowu bez kompetencji i dorobku, delegacji do ESA zaraz po studiach czy oplatających banialuki to nie jest kombinacja pozwalająca na rozwój sektora.

  Pora zatem na naukę realizowana poprzez przemysł tym razem na poważnie – tylko czemu tak długo?!

  • Racja wystarczy spojrzeć kto kieruje aktualnie największym Departamentem departamentem merytoryczny w Agencji – naprawdę wykształcenie profilowe 🙂

   https://pl.linkedin.com/in/tymoteusz-karol-trocki-2777932

   Gościu mógłby co najwyżej prowadzić adminstracje projektów.

   Oczywiście jak się pogrzebie dalej to takich technicznie ogarniętych jest duzzzo więcej w Rej Agencji.

   Jak taki dobór kadr świadczy o Prezesie???

   • Warto zerknąć też na drugiego orła inteligencji:

    https://pl.linkedin.com/in/mkruzynski

    Takich ludzi POLSA nazywa ekspertami? Czy to naprawdę „najlepsze” co mamy?

    Jak się człowiek zapozna z CV delegatów z innych cywilizowanych państw to można naprawdę usiąść a nasi? Nasi to przy tych ludziach to jakieś przedszkolaki.

    • Wyglada na to żeby zostać dyrektorem czy pracownikiem w POLSA trzeba być wcześniej studentem znacznie poniżej przeciętnej – taki Creame de la creame synów i córek polskiego narodu, brawo Bantustan 🙁