Prezydencki projekt ustawy o utworzeniu Akademii Kopernikańskiej przenosi nadzór na Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) z rąk ministra właściwego ds. gospodarki w ręce ministra właściwego ds. nauki i szkolnictwa wyższego.
Tak poważna zmiana w zasadach działalności tej instytucji, a także burzliwa dyskusja pod artykułem, który ukazał się na łamach Kosmonauty, sprawiły, że Redakcja wystosowała pismo do Ministerstwa Rozwoju z prośbą o komentarz dotyczący projektu ustawy i potencjalnych zmian, które może ona nieść dla polskiego sektora kosmicznego.Poniżej przedstawiamy treść pytań i odpowiedzi jakie redakcja otrzymała od Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
1. Jakie jest oficjalne stanowisko Ministra Rozwoju i Technologii w kwestii powołania Akademii? Jakie jest oficjalne stanowisko Ministra Rozwoju i Technologii co do zapisów dotyczących POLSA?
„Kwestie dotyczące stanowiska rządu dotyczącego projektu ustawy pozostają w gestii KPRM.”
2. Skoro zmienia się podległość instytucjonalna POLSA, to które z Ministerstw ma pełnić rolę wiodącą dla polskiej polityki kosmicznej? Czy pozostaje to MRiT czy nastąpi zmiana na ministerstwo Edukacji i Nauki?
”Projekt nie przewiduje zmiany art. 9 ust. 2 pkt 14 ustawy o działach administracji rządowej jeśli chodzi o zadania ministra właściwego do spraw gospodarki w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki kosmicznej, w szczególności w ramach współpracy z Unią Europejską i Europejską Agencją Kosmiczną. Oznacza to, że zmiana podległości Polskiej Agencji kosmicznej, zgodnie z projektem, nie powoduje zmiany ministra właściwego do spraw polityki kosmicznej.”
3. Aktualnie prace nad Krajowym Programem Kosmicznym koordynuje MRiT. Jaki jest status prac i kiedy można się spodziewać nowej wersji projektu, gotowej do (końcowych) konsultacji z różnymi środowiskami?
„Projekt KPK jest na końcowym etapie opracowania Zakładamy, że zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych w II kwartale 2022 r.”
4. Jak przejście POLSA “pod” MEiN wpłynie na proces wdrażania KPK?
„Ewentualna zmiana podległości nie powinna mieć wpływu na realizację KPK.”
(MB)
20 komentarzy
Aha
https://spacenews.com/south-korea-hires-spacex-to-launch-five-spy-satellites-by-2025/
to kolejny dowód na bezdenną głupotę tzw. naszej koncepcji MicroGLOB autorstwa pełnomocnika MON ds. Kosmosu :(:(:(
Jeśli nie o zdolności tu chodzi (polski MOD) to najpewniej chodzi o … pieniądze
Prezes POLSA znowu publicznie kłamie na space24 twierdzi/sugeruje, ze polski sektor kosmiczny to 12000 pracowników gdy tymczasem
https://eurospace.org/wp-content/uploads/2021/01/space-industry-workforce-2021-v2-distribution.pdf
Spójrzcie kto reprezentuje Polskę w EUSST
https://polsa.gov.pl/wydarzenia/spotkanie-komitetu-sterujacego-eusst-w-gdansku-2/
dwóch młodych chłystków powołanych na stanowiska po znajomościach – jeden kończył studia osiem lat a drugi niby pisze doktorat już osiem lat – żenada!
To tych dwóch ananasków bez krawatu – niby gospodarze a jednak słoma z butów.
Ten od doktoratu (z lewej) próbował na Politechnice Poznańskiej ale wyleciał ze smrodem i wpadł w objęcia prof. Wnuka z UAM ale tam też nie daje rady … POLSA uczyniła z niego eksperta, pytam się od czego?
Drugi z (prawej) to słynny Dyrektor bez konkursu co niczym wcześniej nie kierował ale Mareczek Malawski (od miesięcznic smoleńskich) zatrudnił głąba w POLSA – jeden pisze, że jest z departamentu Space Safety a drugi z Space Security. Tacy mocarze, że nawet nie wiedzą co jest od czego, i gdzie pracują 🙂
Powyższe tylko wskazuje jak zepsuta jest tak agencja: wszyscy bez wyjątku w tej firmie nic tak naprawdę nie robią tylko zarabiają kolosalne pieniądze – niemożliwe do uzyskania na rynku z tak słabymi CV. Dyrektor to min. 8tys!!!
Cały czas zawalają kolejne rzeczy, piszą bzdury w przetargach nie potrafią uruchomić oprogramowania za 5 mln zł, wszystko trwa już drugi rok. Dodatkowo jeździ sobie to towarzystwo po konferencjach na końcu świata Argentyna, Chile, USA robiąc zdjęcia nie przy pracy a na ściankach jak celebryci. Puszczają komunikaty typu, Prezes rozmawia z ambasadorem Chile nt. obserwacji pożarów Patagonii, która jest w Argentynie – hello, dwóch polskich urzędników porozmawiało o Patagonii to jest informacja na newsa. Wcześniej reklamowanie rakiet Virigin Orbit, a to niby tak można – reklamować cudze a polskie dusić. Czy ktoś reaguje ? ano póki co nie …
Degrengolada tej Agencji sięga zenitu (ostatnio było tak za płk Suszyńskiego) i ktoś to musi to w końcu powiedzieć, żeby ktoś inny zaczął myśleć o sprzątaniu. Niechybnie partnerzy z Europy czy USA mają nas za dziki kraj – nie powinniśmy się czuć z tym dobrze!
Panie Prezydencie Adrianie – do dzieła 🙂
Ja już nie daję rady z tą Agencją piszą studia od 2015 i cały czas w miejscu.
Ledwo skończyli w ubiegłym studia i znowu zaczynają:
https://pak.bip.gov.pl/wstepne-konsultacje-rynkowe/usluga-opracowania-ogolnej-koncepcji-realizacji-przyszlego-projektu-zwiazanego-z-eksploracja-kosmosu-szacunki.html
Studia bez ładu i składu. Selekcja tematów uznaniowa – ciekawe czy rada POLSA w tym uczestniczyła.
Ten towarzystwo naprawdę ma coś z tym swoimi półgłówkami …
Przydałaby się ta zmiana. Delegaci bez zażenowania na webinarze mówią, osiągają zwrot z ESA na poziomie – 0,3.
Może ktoś się z tego powinien wytłumaczyć?!!! A może nawet zapłacić?!!!
Rozdęta administracja to tylko czubek góry lodowej. Ogólnie można rzecz że problemem jest rozdęta biurokracja. Tak się dzieje we wszystkich obszarach, ale szczególnie odczuwają to instytucje naukowe i NGO – a w sposób niezwykle ciężki doświadczają tego instytucje i organizacje małe i startujące. Precyzja kontroli i wykonywanych działań jest słuszna – ale morduje wiele aktywności, które jest całkowicie istotowe różna od form biurokratycznych – szczególnie np. nauka oparta na pomysłach, innowacyjność, wszelkie działania na styku edukacji, inspiracji itd. Małe i startujące jednostki nie powinny odczuwać tak gigantycznej presji formalno-biurokratycznej. To morduje rozwój i aktywność.
Hejka,
Natknąłem się na taką ciekawostkę – NCBR ma 1 słownie “jednego” dyrektora (+ 1 wakat zastępcy)
… a POLSA ma 1 x Prezesa oraz 2 x Wice, przy bardzo skromnym budżecie, dużo mniejszym od NCBR???
Czy ten kraj nie jest jednak po….lony?, administracja się zawsze wyżywi a patoadministracja to może nawet pęknie z tego swojego rozdęcia 🙂
A do tego jeszcze wielu Dyrektorów, Ekspertow i innych nierobów… szczególnie w mundurach … specjaliści od sklejania modeli, budowania z lego …
Wyjdzie z blisko milion złoty tylko na pensje Prezesów!!!
Co do wojska to chyba powinni się spakować z powrotem do MON, przecież ich minister kupuje satelity wojskowe, no ale tam pewnie nie dostaną takich etatów (np. wice obronny, choć powołany niezgodnie z ustawą to etat GENERALSKI!!, pozostali to same pułkowniki z maksymalnym możliwym uposażeniem, takie etaty bardzo rzadkie w MON a z ich wykształceniem i doświadczeniem praktycznie niemożliwe do znalezienia).
Nich żyje bal :), wojsko w POLSA to patologia cały świat wie, że Agencje Kosmiczne to instytucje CYWILNE a Polska od utworzenie Agencji w 2014 jeszcze tego nie ogarnęła 🙂
Mały survey i co mamy:
https://www.dvidshub.net/image/6853692/international-military-space-chiefs
kosmos na świecie to Siły Powietrzne ale w MON to wojskowi geodeci, sam nie wiem czy śmiać się czy płakać…
Co więcej zagroda MON im nie wystarcza i wchodzą ze swoimi kopytkami do Polskiej Agencji Kosmicznej … mało macie kasy w MONie – 3% PKB i wciąż mało?
Z jednej strony wojskowym kosmosem w MON zajmują się Geodeci po WAT (satelity PIAST realizowany przez Wydzial Geodezji WAT + Pełnomocnik MON absolwent tego wydziału) a z drugiej kształcenie w kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka na tej samej uczelni jest na Wydziale Lotnictwa.
https://www.wig.wat.edu.pl/index.php/aktualnosci/817-inauguracja-kro
https://www.wojsko-polskie.pl/wat/studia-wojskowe-lotnictwo-i-kosmonautyka/
Nie wiadomo o co chodzi? Wiadomo 🙂 chodzi o pieniądze …
Może się panowie w MON i Ministrem włącznie zdecydują, może już najwyższa pora?
Tak samo jest w Akademii Lotniczej
https://www.otouczelnie.pl/uczelnia_dzial/1465/Lotnictwo-i-kosmonautyka
mozne kiedys się ogarną …
Spytajcie zatem KPRM jakie jest stanowisko rzadu/nierządu …
Jest stanowisko rządu, a w nim ani słowa o Polsa: https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/druk.xsp?nr=2070
Ciekawe dlaczego…
Jest zatem szansa na z POLSY patologii – politologów, nierobów i intelektualnie pustych żołnierzyków przyspawanymi to wysokich etatów!!!
Sorki za szczerość ale Agencja pod nadzorem MPiT, Kosmiczna Minister Rady POLSA, Prezesi bez dorobi w kosmosie i masa pasożytów kradnących dorobek innych osób znowu bez kompetencji i dorobku, delegacji do ESA zaraz po studiach czy oplatających banialuki to nie jest kombinacja pozwalająca na rozwój sektora.
Pora zatem na naukę realizowana poprzez przemysł tym razem na poważnie – tylko czemu tak długo?!
Racja wystarczy spojrzeć kto kieruje aktualnie największym Departamentem departamentem merytoryczny w Agencji – naprawdę wykształcenie profilowe 🙂
https://pl.linkedin.com/in/tymoteusz-karol-trocki-2777932
Gościu mógłby co najwyżej prowadzić adminstracje projektów.
Oczywiście jak się pogrzebie dalej to takich technicznie ogarniętych jest duzzzo więcej w Rej Agencji.
Jak taki dobór kadr świadczy o Prezesie???
Warto zerknąć też na drugiego orła inteligencji:
https://pl.linkedin.com/in/mkruzynski
Takich ludzi POLSA nazywa ekspertami? Czy to naprawdę „najlepsze” co mamy?
Jak się człowiek zapozna z CV delegatów z innych cywilizowanych państw to można naprawdę usiąść a nasi? Nasi to przy tych ludziach to jakieś przedszkolaki.
Wyglada na to żeby zostać dyrektorem czy pracownikiem w POLSA trzeba być wcześniej studentem znacznie poniżej przeciętnej – taki Creame de la creame synów i córek polskiego narodu, brawo Bantustan 🙁