Trwają prace koncepcyjne nad rakietą Amur

1

Trwają prace nad nową rosyjską rakietą nośną Amur, która przypomina Falcona 9.

W październiku 2010 roku przedstawiliśmy pierwsze informacje o koncepcji rosyjskiej rakiety Amur – przypominającej Falcona 9. Jak wygląda obecny status prac nad Amurem?

Na początku października 2020 Roskosmos przedstawił koncepcję nowej rakiety nośnej. Ta konstrukcja otrzymała nazwę Amur i ma ona być “zamiennikiem” rakiety Sojuz 2. Ma to być rakieta zdolna do wyniesienia ok. 10,5 tony na niską orbitę okołoziemską (LEO) przy koszcie rzędu 22 milionów USD. W wersji nie-odzyskiwalnej Amur miałaby być w stanie wynieść 12,5 tony na LEO.

Pod koniec maja 2021 pojawiły się nowe informacje o rakiecie Amur. W nowej wersji rakieta ma być w stanie wynosić 13,6 tony na LEO. W wersji odzyskiwalnej nośność ma wciąż wynosić 10,5 tony na LEO. Co więcej, dwa różne typy osłon aerodynamicznych są przewidziane dla tej rakiety. Dla osłon aerodynamicznych oraz zbiorników na paliwo oraz utleniacz przewiduje się zastosowanie włókien węglowych.

Co ciekawe, w kwietniu 2021 Elon Musk odniósł się do koncepcji rakiety Amur. Uznał to za dobry krok, choć zasugerował pełną odzyskiwalność. Jest możliwe, że Amur w momencie wejścia do służby byłby konstrukcją nieco przestarzałą.

Warto na zakończenie tego artykułu dodać, że pomino propagandowych zapowiedzi od kilku lat wyraźnie dostrzegalny jest regres rosyjskiego sektora kosmicznego. Kłopoty przemysłu kosmicznego Rosji są prawdopodobnie najlepiej widoczne w branży rakietowej, w której nowe konstrukcje są wprowadzane z dużymi opóźnieniami oraz okazują się być drogie (lub przynajmniej stosunkowo drogie). Sytuację “nieco” komplikuje zerwanie współpracy z Ukrainą – z tego powodu wprowadzane lub proponowane są wersje sprzętu (w tym rakiet) bez udziału ukraińskich dostawców.

(Tw,PFA)

Jeden komentarz

  1. Spoko jak nie wypali może uda się Lena, Jenisej, Angara (a ta już była:), Ob, Irtysz, Wołga, Kama, Don, Prypeć, Dwina (a ta też już chyba była i wcale nie jestem jej fanem). Papier wszystko przyjmie od razu niech wezmą się za projekty ze Star Treka – dla nich łatwizna.