Pierwszy stopień Falcona 9 po raz dziesiąty

0

SpaceX osiągnął ważny etap – wykorzystanie pierwszego stopnia po raz dziesiąty.

Dziewiątego maja firma SpaceX wykorzystała ten sam pierwszy stopień rakiety Falcon 9 po raz dziesiąty.

Do startu już dwudziestej siódmej paczki satelitów Starlink doszło 9 maja 2021 roku o godzinie 08:42 CEST. Start odbył się z wyrzutni LC-40 na Florydzie. W tym starcie użyto pierwszy stopień o oznaczeniu B1051.10 – gdzie “10” oznacza dziesiąte wykorzystanie danego stopnia.

Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na prawidłowej orbicie wstępnej. Pierwszy stopień zaś z powodzeniem wylądował na platformie morskiej.

Zapis startu 27 paczki satelitów Starlin / Credits – SpaceX

Stopień B1051 ma ciekawą historię służby. Po raz pierwszy ten stopień wykorzystano w misji SpX-DM1 – pierwszym orbitalnym teście kapsuły Dragon 2. Od tego czasu ten stopień wykorzystano w lotach zarówno z Florydy jak i Kalifornii (baza Vandenberg), przede wszystko do startów dla konstelacji Starlink. Raz ten stopień wykorzystano w locie ku orbicie geostacjonarnej transferowej (GTO).

Po raz pierwszy SpaceX ponownie wykorzystał pierwszy stopień Falcona 9 w locie z 31 marca 2017. Wówczas wykorzystano stopień B1021. Zaledwie cztery lata później loty “używanych” stopni stały się powszechne w startach firmy SpaceX – tak “rutynowe”, że w kwietniu 2021 po raz pierwszy skorzystano z “używanego” stopnia do lotu załogowego.

Ten start jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, S-X)

Comments are closed.