Trzynasty lot New Shepard

0

Trzynastego października firma Blue Origin przeprowadziła trzynasty lot rakiety New Shepard. Był to pierwszy lot tego pojazdu od grudnia 2019.

W 2019 roku firma Blue Origin (BO) przeprowadziła trzy starty rakiety New Shepard: 23 stycznia, 2 maja oraz 11 grudnia. Wszystkie loty były bezzałogowe, z dużą ilością eksperymentów na pokładzie z całego świata. Każdy z lotów przebiegł prawidłowo.

Oczekiwania na 2020 rok były duże: nieoficjalnie mówiło się o kilku lotach oraz być może pierwszym starcie z pasażerami na pokładzie. Niestety, wskutek globalnej pandemii COVID-19, która w drugiej połowie 2020 roku szczególnie dotkliwie uderzyła w USA, nastąpiło opóźnienie w startach rakiet New Shepard.

Po dziesięciu miesiącach od 12 lotu, dopiero 13 października 2020 doszło do kolejnego startu rakiety New Shepard. Był to kolejny lot bezzałogowy. Na pokładzie pojazdu zainstalowano dwanaście eksperymentów, w tym pierwszy na zewnątrz rakiety. Lot otrzymał oznaczenie NS-13. Pierwotnie lot planowano na koniec września, jednak tamten termin został odwołany wskutek pewnych problemów technicznych.

Do startu rakiety New Shepard doszło 13 października o godzinie 15:35 CEST. Poza bardzo krótkim “holdem”, tym razem odliczanie przebiegło bez zakłóceń.Całkowity czas misji trwał nieco ponad 10 minut. W trakcie lotu NS-13 kapsuła osiągnęła pułap ok 107 km. Po wykonanej pracy doszło do prawidłowego (i precyzyjnego) lądowania rakiety New Shepard oraz (oddzielnie) kapsuły, w której znalazła się większość eksperymentów.

Zapis lotu NS-13 / Credits – Blue Origin

Ten start jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, BO)

Comments are closed.