Opóźnienie USCV-1 do końca października

0

NASA postanowiła opóźnić pierwszą regularną misję załogową kapsuły Dragon 2 do końca października 2020.

2020 rok jest przełomowy dla załogowej astronautyki. Pomiędzy 30 maja a 2 sierpnia trwała misja SpX-DM2 – załogowy test kapsuły Dragon 2 (Crew Dragon). Misja zakończyła się pełnym sukcesem – astronauci powrócili na Ziemię z wodowaniem w Zatoce Meksykańskiej.

Po misji SpX-DM2 kolejne loty załogowe będą już “regularne” i będą nosić oznaczenie USCV i w przypadku lotów firmy SpaceX także oznaczenie “SpaceX Crew-1”. Załoga misji USCV-1 to Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker (wszyscy z NASA) oraz Soichi Noguchi (JAXA).

Gdy załoga SpX-DM2 jeszcze przebywała na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zakładano, że start USCV-1 nastąpi już pod koniec sierpnia. Następnie tę datę przesunięto na drugą połowę września.

Czternastego sierpnia NASA poinformowała o kolejnym opóźnieniu misji USCV-1. Aktualnie start jest planowany na nie wcześniej niż 23 października 2020.

Przesunięcie jest częściowo związane z regularną rotacją załóg w rosyjskich kapsułach Sojuz. Na 14 października zaplanowano start misji Sojuz MS-17 oraz powrotem trójki kosmonautów obecnie przebywających na ISS (powrót na pokładzie Sojuza MS-16). Ponadto, obecnie trwa przegląd funkcjonowania kapsuły Dragon 2 w trakcie misji SpX-DM2 – wciąż możliwe są pewne modyfikacje tego pojazdu (zarówno software jak i hardware i procedury – choć najmniej prawdopodobne są modyfikacje sprzętu), by podnieść stopień bezpieczeństwa kolejnej misji. Ten przegląd prawdopodobnie zakończy się przed końcem sierpnia.

Misja USCV-1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.