Start demonstratora rakiety Perun

3

Dwudziestego piątego stycznia firma SpaceForest przeprowadziła udany start pełnowymiarowego demonstratora rakiety Perun.

Firma SpaceForest pracuje od dwóch lat nad suborbitalną rakietą Perun. Pierwszy zestaw informacji na ten temat zostały opublikowane na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w 2018 roku.

Dwudziestego piątego stycznia 2020 na poligonie w Drawsku Pomorskim został przeprowadzony start pełnowymiarowego demonstratora rakiety Perun. Rakieta o długości 11,58 metra i średnicy 45 cm była napędzana silnikiem SF200. W trakcie tego lotu osiągnięto pułap maksymalny 9750 metrów.

Firma SpaceForest określiła kilka celów dla tego startu demonstratora rakiety Perun. Sprawdzono m.in. wyrzutni w warunkach rzeczywistych i wykonanie pełnej procedury przygotowania do startu, wykonanie pełnej procedury startowej włącznie ze startem rakiety, utrzymanie łączności z rakietą i pozyskanie danych z rakiety w czasie rzeczywistym za pomocą autonomicznego systemu śledzenia obiektów ruchomych oraz testy rakiety, jej systemów orientacji i systemów spadochronowych. Po lądowaniu nastąpiło podjęcie rakiety i jej przetransportowanie do firmy SpaceForest.

Test demonstratora rakiety Perun – 25.01.2020 / Credits – SpaceForest

Lot demonstratora rakiety Perun został przeprowadzony w ramach projektu SIR realizowanego przez firmę SpaceForest. Projekt SIR (Suborbital Inexpensive Rocket) – „Sterowalna i odzyskiwalna rakieta suborbitalna z silnikiem hybrydowym SF1000 bazującym na ekologicznych materiałach pędnych”, projekt dofinansowany w 80% w ramach programu PO IR 1.1.1. NCBR. Zakłada budowę komercyjnej rakiety suborbitalnej zdolnej do wynoszenia ładunku o masie 50 kg na wysokość minimum 100 km n.p.m. Realizacja projektu jest zaplanowana na okres od 04.2018 do 04.2023 r.

Zespół SpaceForest z rakietą Perun / Credits - SpaceForest
Zespół SpaceForest z rakietą Perun / Credits – SpaceForest

(SpaceForest)

3 komentarze

  1. Perun to genialna nazwa, słowiańska kultura jest stanowczo zbyt mało propagowana w dzisiejszych czasach