Spacer kosmiczny EVA-62

3

Piętnastego stycznia odbył się pierwszy spacer kosmiczny w 2020 roku. W przestrzeń kosmiczną wyszły Jessica Meir oraz Christina Koch.

Celem spaceru EVA-62 była wymiana części akumulatorów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dotychczasowe akumulatory bazowały na technologii niklowo-metalowo-wodorkowej (NiMH), zaś nowej generacji są litowo-jonowe. Dotychczasowe akumulatorki były już niewystarczające, dlatego też nastąpiła potrzeba ich wymiany. Spacer EVA-62 był jednym z dedykowanych wymianie tych akumulatorów na ISS. Wymianie podlegały akumulatory po stronie P6 kratownicy Stacji.

Spacer EVA-62 rozpoczął się 15 stycznia 2020 o godzinie 12:35 CET. Spacer trwał 7 godzin i 29 minut. W przestrzeń kosmiczną wyszły astronautki Jessica Meir oraz Christina Koch. Był to drugi w historii astronautyki spacer kosmiczny wykonany wyłącznie przez kobiety. Pierwszy taki spacer – EVA-58 w październiku 2019 – wykonały również Christina Koch i Jessica Meir. Spacer EVA-62 zakończył się sukcesem.

Zapis spaceru EVA-62 / Credits – NASA

W najbliższych dniach Christina Koch i Jessica Meir wykonają jeszcze jeden spacer kosmiczny. Będzie to piąty i ostatni związany z wymianą akumulatorów na ISS po stronie P6 kratownicy Stacji.

(NASA)

3 komentarze

  1. Brakło jeszcze informacji o odpadnięciu oświetlenia z kamerą z kasku astronautki. Było ryzyko ze kamera z oświetleniem mogła odlecieć w przestrzeń. Na szczęście została złapana i przypięta do reszty “gratów”.
    P.S.
    Ale były emocje. Uff. Paznokcie gryzłem z przerażenia. Jak w filmie Grawitacja gdzie wszystko się rozwalało 🙂