Electron wynosi siedem satelitów (06.12.2019)

1

Szóstego grudnia rakieta Electron wyniosła na orbitę siedem małych satelitów.

Start rakiety Electron nastąpił 6 grudnia o godzinie 09:18 CET. Start odbył się z wyrzutni Onenui w Nowej Zelandii. Lot przebiegł prawidłowo i około 52 minuty po starcie wszystkie satelity zostały uwolnione na orbicie.

Na pokładzie rakiety Electron znalazły się następujące satelity: ATL-1, ALE-2, FossaSat-1, NOOR-1A, NOOR-1B, SMOG-P oraz TRSi Sat.

Start rakiety Electron – 6 grudnia 2019 / Credits – Rocket Lab

Był to dziesiąty start rakiety Electron i jednocześnie szósty w 2019 roku. Niewątpliwie jest duże rynkowe zainteresowanie rakietą Electron – na przyszły rok zaplanowano już przynajmniej 10 startów tej rakiety. Przedstawiciele firmy RocketLab deklarują, że docelowo Electron ma startować co dwa tygodnie.

(RL, PFA)

1 komentarz

  1. Warto również dodać, że podczas tej misji pierwszy stopień rakiety był wyposażony w rejestrator danych a także w RCS (Reaction control system), który nadaje rakiecie odpowiedni kąt wejścia w dolną warstwę atmosfery. Jest to pierwszy krok, który ma pozwolić niedługo na odzyskanie rakiety przy pomocy spadochronu i helikoptera https://youtu.be/enndCzvZpZk