Komercyjny kosmos – sierpień 2019

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z sierpnia 2019 roku.

Space3ac – początek drugiej edycji Poland Prize

W sierpniu rozpoczęła się druga edycja programu Space3ac Poland Prize. Zaproszone zespoły zostały wyselekcjonowane w trakcie kilkutygodniowego procesu weryfikacji zgłoszeń. Ostatecznie wybrano 10 startupów z ośmiu państw.

Space3ac jest programem akceleracyjnym dla startupów organizowanym przez firmę Blue Dot Solutions w ramach programu Poland Prize Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedsiębiorczy goście z zagranicy osiedlili się już w Gdańsku na trzy miesiące i rozpoczęli pracę nad wdrożeniami innowacyjnych rozwiązań z zakresu data science, transportu i logistyki oraz prop-tech.

Logo Space3ac / Credits - Space3ac
Logo Space3ac / Credits – Space3ac

Virgin Galactic w Spaceport America

W sierpniu nastąpiła długo oczekiwana “przeprowadzka” Virgin Galactic (VG) do Spaceport America. Wcześniej firma VG przeprowadzała testy swoich pojazdów (WhiteKnightTwo oraz SpaceShipTwo) na cywilnym lotnisku Mojave w Kalifornii.

Ze Spaceport America firma VG będzie wykonywać loty komercyjne do granicy kosmosu. Rakietoplan SpaceShipTwo jest obecnie zdolny do przekroczenia granicy 80 km, co wg niektórych definicji jest umowną granicą kosmosu (a według innych – nie – zwykle granicą jest 100 km).

Przeprowadzka do Spaceport America dla Virgin Galactic / Credits – Virgin Galactic

Vector zawiesza działania

W sierpniu amerykańska firma Vector ogłosiła zawieszenie działań z uwagi na problemy finansowe. Firma Vector pracowała nad małą rakietą nośną, która miała startować między innymi z wyrzutni LC-46 na Florydzie.

Co ciekawe, w październiku 2018 Vector chwalił się pozyskaniem 70 milionów USD w ramach Rundy B inwestycji w spółkę. Z dostępnych informacji wynika, że ten budżet okazał się być niewystarczający na zaplanowane prace w tym roku dla firmy Vector. Firma zamknęła trzy biura i zwolniła (lub “zatrzymała prace”) 150 zatrudnionych osób.

Problemy firmy Vector wyraźnie sugerują, że branża rakietowa (w szczególności segment małych rakiet) mogą być obecnie w fazie “przegrzania”. W tym roku pojawiły się komentarze, że po “bańce” przyjdzie czas na konsolidację.

ChinaSat-18 utracony

Satelita Zhongxing-18/ChinaSat-18 został uznany za utraconego. Start rakiety CZ-3B z tym satelitą nastąpił 19 sierpnia 2019. Krótko po starcie pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że satelita ChinaSat-18 doświadczył problemów (w tym z panelami słonecznymi), jednak przez długi czas nie pojawiło się oficjalne potwierdzenie. Masa startowa tego satelity to 5200 kg. Satelita Zhongxing-18 miał funkcjonować na orbicie geostacjonarnej (GEO) minimum 15 lat.

Zły rok dla branży ubezpieczeniowej?

W sierpniu 2019 pojawiły się komentarze, że ten rok będzie bardzo zły dla kosmicznej branży ubezpieczeniowej. Nieudany start rakiety Vega z satelitą Falcon Eye-1 przyniósł szkody rzędu kilkuset milinów USD. Opisany powyżej satelita ChinaSat-18 był “re-ubezpieczony” na rynku międzynarodowym, co także podniosło straty firm aktywnych w branży kosmicznych ubezpieczeń. Te straty są na tyle poważne, że jest bardzo prawdopodobne, że poważniejsi gracze na rynku ubezpieczeniowym zanotują ujemne wyniki w tym roku.

Jedna z firm ubezpieczeniowych, Swiss Re, podjęła pod koniec lipca 2019 decyzję o zakończeniu oferowania ubezpieczeń dla rakiet i satelitów. Swiss Re był uznawany za jednego z trzech największych ubezpieczycieli w branży kosmicznej w ostatnich dwóch dekadach. Firma decyzję podjęła na skutek negatywnych wyników finansowych w branży kosmicznej w ostatnich kilku latach oraz niepewną sytuacją w przyszłości w niektórych segmentach satelitarnych.

Wakacyjna przerwa? Nie tym razem!

W sierpniu 2019 nastąpiło łącznie 12 startów rakiet orbitalnych. W lipcu 2019 startów było 11. W tym roku zatem nie nastąpiło “spowolnienie” w startach rakiet orbitalnych, które zwykle następuje w okresie urlopowym. Do końca sierpnia 2019 łącznie nastąpiły 64 próby startów rakiet orbitalnych, z czego 58 było udanych.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(BDS, G, Tw, PA, NSF, PFA)

Comments are closed.