Komercyjny kosmos – marzec 2017

0

Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń w sferze komercyjnej w sektorze kosmicznym w marcu 2017 roku.

Najważniejsze wydarzenia komercyjne marca

Marzec 2017 roku przyniósł kilka ważnych wydarzeń, które mają duże znaczenie dla globalnego sektora kosmicznego. Z pewnością najważniejszym wydarzeniem stał się udany start rakiety Falcon 9R, w której wykorzystano użyty już wcześniej pierwszy stopień. Lot ten zakończył się całkowitym sukcesem – satelita został wyniesiony na prawidłową orbitę, a pierwszy stopień ponownie został odzyskany. Na dodatek, udało się odzyskać jedną z dwóch owiewek aerodynamicznych rakiety.

Jest to ważny krok ku znacznej redukcji kosztów wynoszenia ładunków. Dotychczas praktycznie wszystkie elementy rakiet były tracone w trakcie lotu, co podnosiło koszt startu rakiet do kilkudziesięciu i więcej milionów EUR za lot. W perspektywie kilku lat odzyskiwane Falcony 9 (oraz większe Falcon Heavy) mogą zrewolucjonizować sposób wynoszenia większych ładunków na orbitę.

Początek Brexitu

Koniec marca 2017 roku to również formalne rozpoczęcie procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej (UE) – tzw. „Brexit”, co ma wywiera duży wpływ również na europejski sektor kosmiczny. Pierwsze efekty „Brexitu” są już teraz zauważalne – m.in. obserwowana jest tendencja wybierania innych niż brytyjskich wykonawców projektów w programach takich jak „Horyzont 2020”.

Disrupt Space

Ważnym europejskim wydarzeniem była także konferencja Disrupt Space, która odbyła się w dniach 14 – 15 marca w Berlinie. Było to spotkanie pomiędzy startującymi firmami sektora kosmicznego z całego świata, a inwestorami oraz interesariuszami. Na Disrupt Space pojawiły się także firmy z Polski.

Nowa inwestycja w Rocket Lab

Czwarta ważna informacja marca 2017 roku to pozyskanie 75 milionów USD przez firmę Rocket Lab, które mają zostać wykorzystane w celu zwiększenia mocy produkcyjnych rakiet Electron. Pierwszy lot tej rakiety ma odbyć w drugiej części tego roku. W nowej siedzibie głównej firmy w Huntington Beach (Kalifornia, USA) zbudowana została hala montażowa, w której składane będą silniki rakiety Electron oraz systemy elektroniczne. Starty mają jak na razie odbywać się z Nowej Zelandii, ale stanowisko w Kalifornii jest także rozpatrywane. Warto tu dla porównania dodać, że wartość tej serii inwestycji w Rocket Lab odpowiada mniej więcej dwuletniemu budżetowi Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Pozostałe ważne informacje – marzec 2017

  • Stworzenie scenariuszy dalszego rozwoju UE, które mogą znacznie wpłynąć na rozwój europejskiego oraz polskiego sektora kosmicznego.
  • Problemy z rosyjskimi silnikami rakietowymiprawie wszystkie silniki dla drugiego i trzeciego stopnia rakiet Proton-M posiadają defekty, powstałe wskutek nieprawidłowych, a czasem nawet niedozwolonych działań przy produkcji. Jak na razie loty Protonów są wstrzymane i nie wiadomo, czy obecnie ogłaszany termin startów w kwietniu lub maju zostanie dotrzymany.
  • Nowe indyjskie satelity telekomunikacyjne – do końca roku Indie powinny poszerzyć swoją flotę o pięć satelitów tego typu. Pokazuje to wyraźnie jak dużą rolę w dzisiejszym świecie odgrywa telekomunikacja satelitarna i jak ważne jest korzystanie z własnych satelitów telekomunikacyjnych – szczególnie w przypadku państwa o dużej populacji i obejmującego rozległe tereny.
  • Mała rakieta nośna Vector będzie korzystać z wyrzutni LC-46 na Florydzie. Pierwszy lot testowy tej rakiety – suborbitalny Vector-R powinien nastąpić jeszcze w tym roku.
  • Pogłębia się współpraca pomiędzy Chinami a Egiptem. Dzięki wsparciu finansowemu (oraz być może technologicznemu) nastąpi przyśpieszenie prac nad egipskimi sensorami do obserwacji Ziemi, prawdopodobnie dla satelity EgiptSat-A, którego projekt jest już realizowany. Ponadto, Chiny pomogą Egiptowi w budowie własnego stanowiska do integracji satelitów.
  • Australia i Turcja planują zawiązanie własnych agencji kosmicznych. Oba państwa mają duże potrzeby związane z satelitami (także wojskowymi) i jednocześnie wystarczająco rozwinięty przemysł, by we własnym zakresie produkować elementy satelitów i korzystać z danych satelitarnych.
  • Firma Blue Origin zaprezentowała animację lotu swojej dużej rakiety New Glenn i jednocześnie ogłosiła ogłosiła pierwszego klienta tej rakiety. New Glenn umożliwiać wynoszenie do 45 ton na niską orbitę okołoziemską i – podobnie jak Falcon 9 – mieć w pełni odzyskiwalny pierwszy stopień.
  • Pod koniec marca w Warszawie odbyło się spotkanie Polska – Luksemburg, które pozwoliło na prezentację polskich firm w międzynarodowym gronie. Duże zainteresowanie wzbudziło zawiązanie polskiego konsorcjum firm EX-PL, którego celem ma być „górnictwo kosmiczne”.

Kwiecień 2017

W kwietniu 2017 powinno dojść do kilku ciekawych wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym. Dwie rakiety – Atlas-5 i PSLV-XL powinny wynieść na orbitę prawdziwie „hurtową” ilość zminiaturyzowanych satelitów. Rozpoczęły się także konkursy Galileo Masters i Copernicus Masters, dotyczące wykorzystania danych satelitarnych. My natomiast zapraszamy na hackaton Galileo, który odbędzie się w maju przed konferencją infoShare!

Podsumowanie pierwszego hackatonu Galileo / Credits – European GNSS Agency

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(CNN, Bloo, Tw, PBS, DS, PFA, BO, S, SN, NSF, Hin, Ga)

Comments are closed.