Udany start Atlasa 5 z AEHF-5

0

Ósmego sierpnia rakieta Atlas 5 wyniosła wojskowego satelitę komunikacyjnego AEHF-5.

Rakieta Atlas 5 w konfiguracji 551 wystartowała 8 sierpnia 2019 roku o godzinie 12:10 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-41 na Florydzie. Start natąpił dzięki United Launch Alliance – operatora, który obecnie oferuje rakiety rodziny Atlas 5 i Delta 4, w tym dla amerykańskich użytkowników wojskowych i rządowych.

Start AEHF-5 – 08.08.2019 / Credits – United Launch Alliance

Warto tu dodać, że start tej rakiety nastąpił mniej niż 36 godzin po starcie rakiety Falcon 9, także z Florydy. W tak krótkim czasie nastąpiła “rekonfiguracja” stanowiska wsparcia kontroli lotu (Eastern Range). W 2017 roku nastąpiła modernizacja sprzętu, pozwalająca na szybsze przygotowanie kontroli do kolejnych startów. Od tego roku możliwe jest wykonywanie startów z Florydy co około 48 godzin. Ma to duże znaczenie, gdyż już teraz różne typy rakiet startują z Florydy, a kilka z nich może bardzo często latać.

Poprzedni satelita tej konstelacji został wyniesiony w październiku 2018 roku. Satelity Advanced Extremely High Frequency (AEHF) służą do wojskowej komunikacji na pasmach Ka i K. Satelity AEHF mają dostarczać łączność o dużej przepustowości dla amerykańskich, kanadyjskich, holenderskich i brytyjskich wojsk na całym świecie poprzez sieć satelitów operujących na orbicie geostacjonarnej GEO.

(PFA)

Comments are closed.