Koniec misji CRS-17

0

Po miesiącu pobytu na orbicie na Ziemię powróciła kapsuła Dragon z misji CRS-17.

Misja CRS-17 rozpoczęła się 4 maja 2019 o godzinie 08:48 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wyniosła kapsułę Dragon do misji zaopatrzeniowej w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Lot przebiegł prawidłowo i Dragon został wprowadzony na prawidłową orbitę wstępną skąd będzie “gonić” ISS.

Start został opóźniony z 30 kwietnia wskutek awarii systemu elektrycznego na ISS. Ta awaria dotknęła także ramię robotyczne Stacji (SSRMS), jednak w kilka dni udało się wykonać naprawy bez potrzeby przeprowadzania spaceru kosmicznego. Ramię SSRMS ma za zadanie przechwycić kapsułę Dragon a następnie dzięki niemu możliwe jest przyłączenie kapsuły do modułu ISS.

Dwa dni po starcie, szóstego maja, Dragon dotarł do ISS. Po przechwyceniu przez ramię SSRMS, które nastąpiło o 13:01 CEST, kapsuła został przyłączona do nadirowego węzła modułu Harmony. W tym locie Dragon dostarczył na ISS 2482 kg ładunku, z czego 1517 kg w sekcji ciśnieniowej a 965 kg w “bagażniku” kapsuły. 726 kg ładunku w sekcji ciśnieniowej to sprzęt naukowy do eksperymentów.

Przez kolejne tygodnie Dragon pozostawał przyłączony do ISS. Trzeciego czerwca o 14:35 CEST nastąpiło odłączenie od Stacji, a o 18:00 CEST Dragon został uwolniony z SSRMS.

Odłączenie Dragona od ISS – misja CRS-17 / Credits – NASA TV

Przez następne godziny trwało przygotowanie Dragona do deorbitacji. Wodowanie u wybrzeży Kalifornii nastąpiło jeszcze tego samego dnia po godzinie 23:00 CEST. Wodowanie zakończyło się sukcesem, zaś cała misja CRS-17 zakończyła się pełnym sukcesem.

Na początek lipca planowany jest start kolejnej misji CRS-18.

(PFA)

Comments are closed.