Ile będzie kosztować komercyjny lot na ISS?

0

Pojawiły się pierwsze ceny lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla komercyjnych astronautów.

Siódmego czerwca 2019 roku NASA ogłosiła zasady komercyjnego dostępu do modułów po amerykańskiej stronie ISS. Co więcej, NASA przedstawiła także zasady dostępności dla komercyjnych astronautów.

NASA zamierza udostępnić do 5% swoich zasobów na ISS dla komercyjnych działań. Te działania nie muszą być jedynie związane z działalnością badawczą – mogą one być także związane np. z marketingiem.

Możliwy jest także pobyt komercyjnych astronautów w amerykańskiej części ISS. NASA stawia obecnie następujące ograniczenia dla takich wizyt: do dwóch komercyjnych misji na ISS rocznie oraz maksymalna długość pobytu to 30 dni.

NASA zezwoli na dostęp dla “zagranicznych” astronautów poprzez kontrakty z amerykańskimi firmami. W tym przypadku przede wszystkim mowa tutaj o dostarczeniu astronautów na pokład ISS za pomocą kapsuł Dragon 2 i CST-100.

Bigelow – cztery komercyjne loty Dragonem 2

Tuż po ogłoszeniu NASA pojawiły się pierwsze deklaracje ze strony sektora komercyjnego. Firma Bigelow ogłosiła, że zarezerwowała już cztery loty kapsuły Dragon 2 (czyli łącznie do 16 pasażerów).

Statek SpaceX Dragon 2 w pierwszym, testowym locie zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (3 marca 2019 r.) / NASA
Statek SpaceX Dragon 2 w pierwszym, testowym locie zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (3 marca 2019 r.) / NASA

Kilka dni później pojawiła się informacja o cenie za lot jednego komercyjnego pasażera na pokładzie Dragona 2. Firma Bigelow wyceniła lot dla jednego komercyjnego astronauty na poziomie 52 milionów dolarów. Wydaje się, że jest to cena niższa niż obecnie oferowana przez Rosjan za tygodniowy lot turystyczny na ISS – ostatni turysta (Guy Laliberté w 2009 roku) zapłacił około 50 milionów USD. Można zakładać, że dziesięć lat później cena za turystyczny lot Sojuzem będzie przynajmniej o kilkanaście milionów dolarów wyższa. Warto tu dodać, że w ostatnim kontrakcie z Roskosmosem NASA zapłaciła ponad 80 milionów USD za każde miejsce dla swoich astronautów.

Czy znajdą się chętni na 16 miejsc zarezerwowanych przez firmę Bigelow na czterech lotach kapsuł Dragon 2? Wydaje się to być całkiem możliwe, szczególnie, że NASA zezwala na loty zagranicznych (względem USA) klientów. Można założyć, że pojawi się kilku chętnych klientów z państw regionu Zatoki Perskiej oraz być może przedstawicieli amerykańskich firm realizujących zaawansowane projekty B+R.

(NASA, PFA)

Comments are closed.