Komercyjny kosmos – marzec 2019

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z marca 2019 roku.

Space3ac – trwa rekrutacja do Poland Prize i do ScaleUp 2

Przez cały marzec trwała rekrutacja do dwóch akceleratorów Space3ac:

  • Poland Prize, dedykowany obcokrajowcom zainteresowanym założeniem spółki w Polsce,
  • ScaleUp 2, w którym będą realizowane trzy główne obszary tematyczne – Biogospodarka, Smart City oraz Sektor Kosmiczny.

Do końca kwietnia trwa rekrutacja do programu ScaleUp 2, zaś do końca maja – do programu Poland Prize. W marcu nastąpiły spotkania informacyjne dotyczące obu akceleratorów. Więcej informacji na stronie akceleratora: www.space3.ac
.

Terminy rekrutacji do Space3ac w 2019 roku / Credits - Space3ac
Terminy rekrutacji do Space3ac w 2019 roku / Credits – Space3ac

OneWeb użyje Ariane 6

W marcu poinformowano, że “pewna liczba” satelitów OneWeb zostanie wyniesiona na orbitę za pomocą rakiety Ariane 6 w drugiej połowie 2020 roku. Następnie, w 2023 roku wystartuje kolejna Ariane 6 z satelitami OneWeb na pokładzie.

Ariane 6 wciąż jest mocno krytykowana jako konstrukcja droga i przestarzała już przed rozpoczęciem służby. Tej rakiecie zarzuca się m.in. niewielkie możliwości ewolucji oraz ograniczenia kosztów. Warto jednak z drugiej strony, że Arianespace proponuje już teraz starty Ariane 5 w niższej cenie – odpowiadającej cenie Ariane 6. Dokładna cena Ariane 6 nie jest “powszechnie” znana, ale w zależności od wersji jest szacowana na 60 – 100 milionów EUR. Jest to wciąż więcej niż Falcon 9 czy chińskie rakiety, ale jest to wyraźnie niższa cena od dotychczas oferowanych za Ariane 5 – tam szacowane ceny sięgały ponad 150 milionów EUR.

Clyde Space zbuduje Intuition-1

Szkocji producent nanosatelitów – Clyde Space – zbuduje CubeSata 6U dla polskiej firmy KP Labs. Ten satelita, o nazwie Intuition-1, ma być gotowy pod koniec 2022 roku.

Celem misji „Intuition-1” jest przeprowadzenie obserwacji Ziemi z wykorzystaniem z kamery hiperspektralnej i zaawansowanym przetwarzaniem danych na pokładzie opartym o głębokie sieci neuronowe. To jeden z flagowych projektów konsorcjum FP Space, utworzonego przez spółki KP Labs, FP Instruments i Future Processing. Konsorcjum będzie również tworzyć oprogramowanie do interpretacji danych satelitarnych napływających na Ziemię z orbity.

Wizualizacja satelity Intuition 1 / FP Space
Wizualizacja satelity Intuition 1 / FP Space

Jaka jest wartość SpaceX?

Najnowsza wartość spółki SpaceX, oszacowana pod koniec marca, to ponad 30 miliardów USD. Jest to wartość o 5 miliardów wyższa niż rok temu i o prawie 10 miliardów wyższa niż w 2017 roku.

Grecki satelita obserwacji Ziemi

21 marca ogłoszono, że Grecja otrzymała wsparcie od pozostałych państw członkowskich ESA na budowę nowego satelity obserwacji Ziemi. Jest to cześć powstającego greckiego technologicznego programu rozwoju branży kosmicznej. Efektem tego programu ma być poszerzenie kompetencji tego państwa, zwiększony budżet do ESA oraz większa aktywność spółek technologicznych w Grecji.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(BDS, C-S, X, Tw, SA, HS)


Comments are closed.