Indie otworzyły Centrum Lotów Załogowych

2

W ramach przygotowań do programu załogowych lotów kosmicznych, 30 stycznia Indie otworzyły nowe Centrum Lotów Załogowych. Ośrodek mieści się w Bengaluru, stolicy stanu Karnataka na południu kraju.

Indie od kilku lat powoli rozwijały własny program lotów załogowych. Dotychczas najbardziej spektakularnym wydarzeniem programu był lot atmosferyczny modelu kapsuły CARE (Crew module Atmospheric Re-entry Experiment), przeprowadzony w grudniu 2014 roku przy okazji testu nowej rakiety nośnej GSLV Mark 3. 5 lipca 2018 Indie przeprowadziły też częściowo udany test systemu ratunkowego (Crew Escape System).

Sytuacja znacznie się zmieniła, gdy 15 sierpnia 2018, w 72 rocznice uzyskania niepodległości Indii, premier Narendra Modi oficjalnie zainaugurował program lotów załogowych a rząd indyjski przyznał budżet w wysokości 1,4 miliarda dolarów na realizację tego celu. Wcześniej program nie miał zagwarantowanego większego finansowania, a dotychczasowe działania Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO) miały tym samym ograniczony charakter. Zgodnie z zapowiedziami pierwszy indyjski lot załogowy ma zostać wykonany na czas 75 rocznicy uzyskania niepodległości kraju w 2021 roku. Lot wynoszonej rakietą GSLV Mark 3 kapsuły Gaganyaan z załogą ma być poprzedzony dwoma lotami testowymi.

Centrum Lotów Załogowych / ISRO

Pierwsze efekty nowo zainaugurowanego programu załogowego pokazano w środę 30 stycznia. W Bengaluru, nazywanym indyjską doliną krzemową uroczyście otwarto Centrum Lotów Załogowych – Human Space Flight Centre. Podczas inauguracji pokazano również makietę nowego pojazdu kosmicznego w skali 1:1. Nowe centrum ma odpowiadać za zaprojektowanie misji załogowych, a także za selekcje i trening przyszłych astronautów i astronautek z Indii.

Dotychczas tylko jeden obywatel Indii znalazł się na orbicie. Rakesh Sharma w ramach współpracy ze Związkiem Radzieckim w 1984 roku przez tydzień przebywał na stacji Salut 7. W Stanach Zjednoczonych dwie astronautki pochodzenia indyjskiego brały udział w misjach wahadłowców. Kalpana Chawla niestety zginęła tragicznie w katastrofie Columbii w 2003 roku. Sunita Williams szykuje się zaś do lotu w misji USCV-2, drugiej załogowej misji kapsuły Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(ISRO)

2 komentarze

  1. Coraz bardziej widoczna jest rywalizacja indyjsko-chińska w ramach azjatyckiego wyścigu kosmicznego. Ciekawe czy Japończycy zdecydują się na loty załogowe.

    • Nie wydaje mi się, by Indie były w stanie rywalizować w tym względzie z Chinami. Indie są teraz w miejscu, w którym Chiny były przed wystrzeleniem swojego pierwszego astronauty, co nastąpiło w 2003 r. Poza tym Chiny łożyły i łożą o wiele więcej pieniędzy niż mogą Indie.

      A Japonia – w zakresie załogowym poszła zupełnie inną drogą, czyli udział w ISS. Ma swój własny, niemały moduł na ISS i kilkunastu astronautów, którzy byli już w kosmosie. Tyle że nie ma własnego statku załogowego.