Pierwszy start w 2019 roku

0

Dziesiątego stycznia odbył się pierwszy start rakiety orbitalnej w 2019 roku.

Do startu rakiety CZ-3B doszło 10 stycznia o godzinie 18:05 CET. Start odbył się z kosmodromu Xichang. Na pokładzie rakiety CZ-3B znalazł się satelita Zhongxing-2D (lub też Chinasat-2D). Start przebiegł prawidłowo i satelita znalazł się na prawidłowej orbicie geostacjonarnej transferowej (GTO) skąd “o własnych siłach” dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Niewiele wiadomo o Zhongxing-2D. Wg niezależnych źródeł jest to satelita telekomunikacyjny dla chińskiego wojska. Jest to prawdopodobnie trzeci satelita drugiej generacji satelitów serii Shentong. Z dostępnych informacji wynika, że tego typu satelity służą do przekazywania komunikacji głosowej i danych za pomocą transponderów na paśmie Ku. Satelita ma prawdopodobnie funkcjonować 15 lat na orbicie.

Był to pierwszy start rakiety orbitalnej w 2019 roku. Jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku zostanie przeprowadzonych ponad sto startów rakiet orbitalnych. Duża ilość lotów to przede wszystkim wynik rakiet amerykańskich i chińskich – mniej rosyjskich.

2018 rok był wyjątkowy dla branży rakietowej, gdyż łącznie odbyło się aż 114 startów rakiet orbitalnych. Podobny wynik po raz ostatni został osiągnięty dekady temu – w 1989 roku. W międzyczasie nastąpił zauważalny spadek ilości startów rakiet, co niewątpliwie ma związek z rozpadem ZSRR i (w latach 90. XX wieku) niedojrzałym sektorem komercyjnym. W połowie zeszłej dekady odbywało się zaledwie po około 55 startów (lata 2004 – 2005) – dopiero kilka lat później nowe firmy rozpoczęły większą aktywność w branży rakietowej. Dziś najbardziej znaną firmą tej branży jest SpaceX, która w 2018 roku łącznie wykonała 20 startów rakiet Falcon 9 i jeden rakiety Falcon Heavy.

(PFA)

Comments are closed.