Komercyjny kosmos – grudzień 2018

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z grudnia 2018 roku.

Space3ac ScaleUp 2 wybrany przez PARP

W grudniu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiło wyniki naboru organizatorów akceleratorów dla startupów. Wśród dziesięciu wybranych organizatorów akceleratorów znalazła się spółka branży kosmicznej – Blue Dot Solutions. Ten akcelerator otrzymał nazwę “Space3ac ScaleUp II” i jest to kontynuacja wcześniejszych programów pod szyldem Space3ac. Ten akcelerator Space3ac, zaproponowany przez Blue Dot Solutions, wraz z dwoma innymi, uzyskał najwyższą możliwą punktację.

Więcej informacji na temat Space3ac ScaleUp II zostanie ogłoszonych w styczniu 2019. Branża kosmiczna jest częścią Space3ac ScaleUp II.

Space3ac Poland Prize

Pod koniec listopada zakończył się nabór do akceleratora Space3ac Poland Prize, koordynowanego przez gdańską spółkę Blue Dot Solutions. Celem tej edycji akceleratora jest zachęcenie obcokrajowców do otwierania swoich startupów w Polsce. Do organizatorów akceleratora napłynęło ponad sto wysokiej jakości zgłoszeń. Końcowy wybór startupów nastąpi w styczniu 2019.

Pierwsza runda akceleracji Space3ac Poland Prize rozpocznie się w lutym i zakończy w kwietniu 2019. Na początku maja wyniki akceleracji zostaną zaprezentowane na największej konferencji IT w naszym regionie – infoShare 2019.

COP24

W dniach 2 – 14 grudnia 2018 w Katowicach odbyła się dwudziesta czwarta konferencja United Nations Climate Change Conference (COP24). Celem tej konferencji była implementacja Porozumienia Paryskiego dotyczącego przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym na Ziemi.

Alexander Gerst – europejski astronauta przebywający do grudnia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – przygotował poniższe nagranie z okazji COP24. Niewątpliwe, obserwacje satelitarne, wspierane przez sensory zainstalowane na pokładzie ISS, pozwalają na lepsze zrozumienie zmian, które zachodzą w wodach, na powierzchni i w atmosferze naszej planety.

COP24 i europejski astronauta Alexander Gerst / Credits –European Space Agency, ESA

Planet pozyskuje Boundless Spatial

W grudniu 2018 firma Planet pozyskała amerykańską firmę geoinformatyczną Boundless Spatial. Z dostępnych informacji wynika, że dzięki temu pozyskaniu Planet będzie mogło bardziej skutecznie konkurować na rynku amerykańskich zamówień publicznych. Wspólnie zawiązana zostanie nowa spółka, która będzie aktywna w poszukiwaniu i aplikowaniu do lokalnych i państwowych zamówień publicznych.

Koniec rakietowego startupu

W grudniu 2018 nastąpił koniec startupu Aphelion Orbitals. Firma od 2016 roku próbowała zbudować małą rakietę orbitalną o nośności około 20 kg na orbitę o wysokości 450 km. Spółce udało się w 2017 roku otrzymać finansowanie na poziomie zalążkowym, po czym trwało poszukiwanie kolejnych funduszy. Niestety, do swojej wizji nie udało się jednak przekonać większych inwestorów. W międzyczasie pojawiły się także problemy ze sprzętem oraz miejscem, w którym trwały prace. Łącznie te wszystkie problemy przeważyły – zarząd firmy postanowił zakończyć działalność.

Upadek Aphelion Orbitals to przykład, że rynek rakiet nośnych nie jest łatwy i jest w nim coraz większa konkurencja. Coraz częściej pojawia się pytanie czy w tej branży nie ma do czynienia z “bańką”, która wkrótce “pęknie”?

ESTEC powiększa cleanroom

Ośrodek ESA ESTEC - zdjecie z 2016 roku / Credits - ESA, Jan Van Haarlem/Gallery Imaging bv

Ośrodek ESA ESTEC – zdjecie z 2016 roku / Credits – ESA, Jan Van Haarlem

Serce europejskiego sektora kosmicznego, ośrodek European Space Research and Technology Centre (ESTEC) w Holandii, powiększy swój cleanroom. Ma to związek z większymi potrzebami do procesowania różnego rodzaju sprzętu, w tym satelitów i instrumentów badawczych.

W grudniu 2018 ESA ogłosiła przetarg na powiększenie swojego cleanroomu. Przetarg ma wartość ponad 500 tysięcy EUR i mogą w nim uczestniczyć także polskie podmioty.

Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze

Ostatniego dnia 2018 roku w Zielonej Górze podpisana została umowa na budowę Parku Technologii Kosmicznych. Ta inicjatywa ma na celu stworzenie ważnego ośrodka o charakterze przemysłowo-badawczym dla branży kosmicznej. Łącznie w ramach tego Parku ma powstać siedem laboratoriów.

Partnerami projektu są Centrum Badań Kosmicznych (CBK), zielonogórska firma Hertz Systems oraz Uniwersytet Zielonogórski.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(BDS, X, Tw, SA, PA, HS)

Comments are closed.