Udany start rakiety Electron (16.12.2018)

0

W niedzielę 16 grudnia z leżącego w Nowej Zelandii stanowiska Oneneui Station wystartowała mała rakieta nośna Electron. Był to już trzeci udany lot rakiety i jednocześnie druga misja operacyjna zrealizowana przez startup Rocket Lab.

Po 51 minutach i 30 sekundach lotu na orbitę o parametrach 495 na 511 km i inklinację 83 stopni wyniesionych zostało 13 małych satelitów technologicznych zbudowanych w większości przez różne centra NASA. Lot został zakupiony przez amerykańską agencję kosmiczną w ramach CubeSat Launch Initiative.


Start rakiety Electron z 16 grudnia 2018

ALBus (Advanced eLectrical Bus), CubeSat 3U zbudowany przez centrum NASA w Glenn. Demonstracja nowego systemu zasilania oraz paneli słonecznych.

CeREs (Compact Radiation Belt Explorer), CubeSat 3U zbudowany przez centrum NASA w Goddard. Celem misji jest wykonanie pomiarów promieniowania kosmicznego.

CHOMPTT (CubeSat Handling Of Multisystem Precision Time Transfer), CubeSat 3U zbudowany przez Uniwersytet Florydy. Misja zademonstruje technologie precyzyjnego określenia upływu czasu.

DaVinci, edukacyjny CubeSat 3U zbudowany przez studentów North Idaho STEM Charter Academy.

ISX, CubeSat 3U zbudowany przez NASA JPL do pomiaru nieregularności w plazmie kosmicznej.

NMTSat, CubeSat 3U zbudowany przez New Mexico Institute of Mining and Technology w celu monitoringu pogody kosmicznej.

RSat-P (Repair Satellite-Prototype), CubeSat 3U zbudowany przez US Naval Academy Satellite Lab. Demonstrator technologii naprawy satelitów na orbicie.

Shields 1, CubeSat 3U zbudowany przez centrum NASA w Langley. Demonstrator nowych materiałów przystosowanych do pracy w warunkach przestrzeni kosmicznej.

STF 1 (Simulation to Flight 1), CubeSat 3U zbudowany w ramach programu NASA IV&V (Independent Validation and Verification) we współpracy z West Virginia Space Grant Consortium oraz West Virginia University. Jest to platforma demonstracyjna dla przyszłych technologii CubeSatowych.

Wizualizacja misji CubeSail

CubeSail misja żagla słonecznego zbudowana przez studentów Uniwersytetu w Illinois. Dwa CubeSaty 1,5U rozdzielą się i rozwiną długi na 260 metrów żagiel o powierzchni 20 metrów kwadratowych.

TOMSat EagleScout oraz TOMSat R3, dwa CubeSaty 3U zbudowane przez Aerospace Corporation demonstrujące czujniki obserwujące Ziemię w paśmie widzialnym. Celem demonstracji jest pokazanie, że czujniki na małych satelitach mogą świadczyć pomiary podobnej jakości jak w przypadku Landsata.

SHIFT, CubeSat 3U zbudowany przez DARPA we współpracy z NASA JPL do pomiarów promieniowania kosmicznego.

Cele firmy Rocket Lab

Celem spółki jest obsługa rosnącego rynku małych satelitów. Rakieta Electron w jednym locie będzie mogła wynieść ładunek o masie do 150 kg na orbitę synchronizowaną słonecznie (SSO) o wysokości 500 km. Przy obecnie realizowanych lotach może być możliwe wyniesienie kilkudziesięciu najmniejszych satelitów taką rakietą.

Spółka otrzymała również szereg inwestycji. Ostatnia Runda D zakończyła się pozyskaniem łącznie 148 mln dolarów kapitału, przy wycenie spółki na ponad 1 mld dolarów. Nieznane są wartości uzbieranego kapitału w Rundzie B (2015 rok) oraz Rundzie C.

Uzyskany kapitał przeznaczony zostanie na zwiększenie mocy produkcyjnej przy rakiecie Electron. W nowej siedzibie głównej firmy w Huntington Beach (Kalifornia, USA) zbudowana została hala montażowa, w której składane będą silniki rakiety Electron oraz systemy elektroniczne.

Same rakiety będą dalej montowane w Nowej Zelandii, chociaż nie wyklucza się, że w przyszłości na potrzeby realizacji startów z portów kosmicznych w Stanach Zjednoczonych, rakiety Electron będą składane również w Kalifornii. Rocket Lab ma przeprowadzać loty kosmiczne również z nowego kosmodromu budowanego w Szkocji.

(PFA, XL)

 

Comments are closed.