Początek misji BepiColombo

1

Dwudziestego października rozpoczęła się europejsko-japońska misja bezzałogowa BepiColombo. Celem tej wyprawy jest Merkury.

Rakieta Ariane 5 w konfiguracji ECA wyniosła 20 października 2018 sondę BepiColombo z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Start nastąpił o godzinie 03:45 CEST i przebiegł prawidłowo. Około pół godziny po starcie BepiColombo przesłał pierwszy sygnał do kontroli misji. Celem misji BepiColombo jest pierwsza planeta od Słońca – Merkury.

W kierunku Merkurego wspólnie udadzą się trzy pojazdy kosmiczne: moduł transferowy i przyłączone do niego dwa orbitery naukowe, europejski Mercury Planetary Orbiter oraz japoński Mercury Magnetospheric Orbiter. Do celu dotrą wykorzystując zasilane panelami słonecznymi silniki jonowe oraz dziewięć asyst grawitacyjnych koło Ziemi, Wenus oraz Merkurego.

Start misji BepiColombo (początek od 49 minuty nagrania) / Credits – arianespace

BepiColombo dotrze do Merkurego dopiero w grudniu 2025 roku. Przez ponad siedem lat sonda będzie zmieniać swoją trajektorię, wykonywać przeloty obok trzech pierwszych planet Układu Słonecznego, tak aby wreszcie jej prędkość była odpowiednia do wejścia na orbitę Merkurego.

Podróż BepiColombo do Merkurego / Credits –European Space Agency, ESA

Harmonogram lotu BepiColombo / credits: ESA

Harmonogram lotu BepiColombo / credits: ESA

Misja doświadczyła już pewnych opóźnień, które przełożyły się na zmianę planu lotu oraz daty przybycia do Merkurego. W listopadzie zeszłego roku zapadła decyzja, że sonda nie będzie gotowa do lotu w kwietniu 2018 roku – wówczas nastąpiło opóźnienie do października 2018. Wydłużyło to również trajektorię lotu. Wcześniej (w marcu 2015 roku) zadecydowano o opóźnieniu startu tej misji do stycznia 2017 – wówczas planowano wejście na orbitę Merkurego w styczniu 2024 roku. Co ciekawe, jeszcze wcześniej, w lutym 2012 roku, start tej misji został przełożony na sierpień 2015 roku (z lipca 2014).

Co ciekawe, był to szósty start rakiety kosmicznej w październiku 2018 roku. Do końca miesiąca może odbyć się jeszcze kolejne osiem startów.

Misja BepiColombo jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(ESA, As, PFA)

Jeden komentarz

  1. Paweł Andryszkiewicz on

    Pamiętam ok 2007 roku BepiColombo miał startować 2011-2012, a sondy miały lecieć osobno.