IAC 2018 – dzień pierwszy

1

Od pierwszego do piątego października 2018 w Bremie odbywa się 69 Międzynarodowy Kongres Astronautyczny. Zapraszamy do podsumowania z pierwszego dnia Kongresu.

International Astronautical Congress (IAC, Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) jest prawdopodobnie najważniejszą konferencją dla światowego sektora kosmicznego. Przez kilka dni ponad sześć tysięcy przedstawicieli i wystawców prezentuje wyniki swoich prac oraz plany na przyszłość. Jest to także wydarzenie na którym spotykają się czołowi przedstawiciele sektora kosmicznego: największych firm, agencji kosmicznych oraz politycy.

IAC 2018 zostało zorganizowane w Bremie. Jest to pierwszy IAC w Europie od 2012 roku i jednocześnie drugi zorganizowany w Bremie. Poprzedni raz IAC gościł w tym niemieckim mieści w 2003 roku i było wydarzeniem, na którym pojawiło się kilka aspirujących małych firm branży kosmicznej. Wówczas było to „zjawisko” dość niecodzienne – dziś udział nowych spółek technologicznych jest ważną częścią sektora kosmicznego.

Mottem tegorocznego IAC jest „angażując każdego” (ang. „involving everyone”). To motto to najlepsze określenie obecnego stanu światowego sektora kosmicznego, który jest realizowany przez coraz większą liczbę państw oraz podmiotów. Także coraz więcej zastosowań „kosmosu” przenika do kolejnych branż światowej gospodarki.

W tym roku na IAC zjechała się rekordowa liczba reprezentantów – ponad 6300. Około 40% uczestników IAC to osoby młode – przed 35 rokiem życia (zarówno studenci jak i tzw. „młodzi profesjonaliści”), a 20% uczestników to kobiety.

Tradycyjnie, każde IAC otwiera wspaniała ceremonia otwarcia. Tegoroczna konferencja została otwarta niesamowitą prezentacją, w której ważną rolę odegrała oprawa muzyczna w wykonaniu znanej na całym świecie orkiestra z Bremy.

O godzinie 12:00 nastąpiło oficjalne otwarcie polskiego stanowiska w hali wystawowej. Otwarcie dokonał Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej – dr hab. Grzegorz Brona. Jest to już trzecie polskie stanowisko na IAC, po konferencjach w Izraelu (2015) i w Meksyku (2016). Tym razem to stanowisko wspólnie zorganizowały POLSA, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Na polskim stanowisku wystawia się tym razem kilkanaście różnych podmiotów. Prezentowanych jest kilka ciekawych projektów ostatnich lat, m.in. rakiety Bigos 4 (gdyńska firma SpaceForest) i Bursztyn (Instytut Lotnictwa), łaziki związane z wcześniejszymi zawodami robotycznymi URC i ERC, czy sprzęt uczestniczący w misjach REXUS/BEXUS (m.in. Scanway). Zainteresowanie polskimi podmiotami i projektami branży kosmicznej jest duże, dlatego też na wtorek (2 października) zaplanowano specjalne małe przyjęcie dla zaproszonych gości.

O godzinie 13:15 rozpoczęło się spotkanie dyrektorów głównych agencji kosmicznych. Wśród nich zabrakło Dimitrija Rogozina, który jest personalnie objęty sankcjami na linii Unia Europejska – Rosja. Roskosmos był reprezentowany przez dyrektora ds. współpracy międzynarodowej.

Fragment wystawy na IAC2018 / Blue Dot Solutions

Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – Jan Woerner – przypomniał o realizowanej koncepcji „Space 4.0”. Ta koncepcja rozwoju sektora jest częścią pracy tego dyrektora ESA. W prezentacji Jana Woernera znalazł się także krótki opis najnowszej europejskiej misji obserwacji Ziemi AEOLOUS.

Jim Bridgestine, nowy administrator NASA, w swej przemowie skupił się na długiej historii osiągnięć tej agencji. NASA w październiku tego roku obchodzi sześćdziesiąte „urodziny”. Aktualnym zadaniem NASA jest powrót na Księżyc – jednakże nie w formie realizowanej w latach 60. XX wieku. Tym razem NASA ma powrócić na Księżyc poprzez stację orbitalną LOP-G i przy użyciu lądowników wielokrotnego użytku. Architektura powrotu na Srebrny Glob ma być „otwarta” – czyli pozwalać na dołączanie nowych partnerów, w tym firmy komercyjne. Ważną (podstawową) częścią tej architektury jest pojazd MPCV Orion, który będzie wykonywać loty nie tylko w pobliże Księżyca, ale (w dalszej przyszłości) także w kierunku Marsa. Sam pojazd Orion również obecny jest w hali wystawowej w formie kilku bardzo szczegółowych makiet. Więcej szczegółów dotyczących pojazdu i rakiety SLS przedstawiano także podczas dedykowanej sesji naukowej gdzie podano status prac przed misją EM-1. Aktualnie duża część sprzętu do misji jest już na Florydzie w KSC i czeka na wykończenie i/lub integrację. Wykonane też już zostały różne testy strukturalne.

Kadr ze szczegółami prezentacji dot rakiety SLS / Blue Dot Solutions

Przedstawiciel japońskiej agencji JAXA zaprezentował najnowsze zdjęcia z misji Hayabusa 2. Ta misja, choć głównie zorganizowana przez Japonię, ma także ważne elementy zbudowane we Francji i Niemczech. Na kolejne dni kongresu przewidziane są kolejne informacje z lądowania niemieckiego łazika MASCOT na pokładzie planetoidy Ryugu.

Po południu pierwszego dnia, w trakcie jednej z sesji technicznych, odbyła się także prezentacja projektu HATCH (Space Portal), którego koordynatorem jest spółka Blue Dot Solutions. W przyszłym roku portal będzie gotowy do użycia, a aktualnie trwają prace nad zapleczem informatycznym oraz trwa etap negocjacji współpracy z ważnymi interesariuszami.

Prezentacja portalu HATCH na IAC 2018 / Blue Dot Solutions

Popołudniem podczas Kongresu odbyło się kolejne ważne z polskiej perspektywy wydarzenie. Dr hab. Grzegorz Brona podpisał dokument, w ramach którego Polska Agencja Kosmiczna stała się członkiem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF), najważniejszego związku organizacji i podmiotów kosmicznych na świecie.

Pod koniec pierwszego dnia IAC 2018 nastąpiło przyjęcie dla wszystkich uczestników konferencji. Jest to nieformalna szansa na rozmowę z przedstawicielami branży kosmicznej z całego świata, w tym astronautami, pracownikami największych agencji kosmicznych oraz różnych firm tej branży.


Podsumowanie pierwszego dnia konferencji

Dla zespołu Kosmonauta.net / Blue Dot Solutions jest to już ósme IAC. W tej dekadzie nie byliśmy obecni jedynie w 2017 roku, gdy ta konferencja została zorganizowana w Australii.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Jeden komentarz