IAC 2018 – dzień drugi

0

Od pierwszego do piątego października 2018 w Bremie odbywa się 69 Międzynarodowy Kongres Astronautyczny. Zapraszamy do podsumowania z drugiego dnia Kongresu.

Iternational Astronautical Congress (IAC, Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) jest prawdopodobnie najważniejszą konferencją dla światowego sektora kosmicznego. Przez kilka dni ponad sześć tysięcy przedstawicieli i wystawców prezentuje wyniki swoich prac oraz plany na przyszłość. Jest to także wydarzenie na którym spotykają się czołowi przedstawiciele sektora kosmicznego: największych firm, agencji kosmicznych oraz politycy.

IAC 2018 to z pewnością rekordowa konferencja. W tym roku ponad 6300 uczestników bierze udział w tej konferencji. Każdego dnia równolegle odbywa się kilkanaście sesji technicznych na różne tematy. Wyraźnie widoczne jest zwiększone zainteresowanie tematyką eksploracji Księżyca, w tym związaną ze stacją LOP-G. Prezentowane są alternatywne architektury, poszczególne elementy hardware, sugestie wykorzystania materiałów, nowe (i „tradycyjne”) napędy, różne trajektorie lądowania na Srebrnym Globie oraz formy współpracy międzynarodowej.

Oprócz Księżyca dużym zainteresowaniem (zarówno wśród widowni, jak i ilości zgłoszonych prac) cieszą się prezentacje dotyczące nowych możliwości informatycznych. Prezentowane są m.in. sposoby wykorzystywania sieci neuronowych w operacjach satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), przetwarzanie danych na pokładzie satelitów, sztucznej inteligencji, technologii chmury do magazynowania/przetwarzania danych oraz technologii blockchain.

W sali wystawowej trwają w międzyczasie prezentacje medialne oraz startupów. Firma Boeing zaprezentowała model wnętrza kapsułu CST-100 Starliner wraz z (uproszczonym) symulatorem cumowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na stanowisku Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zaprezentowało się za to kilka wybranych przez agencję nowych startupów.

Drugiego dnia IAC 2018 Portugalia ogłosiła utworzenie bazy do startów rakiet wynoszących satelity. Baza będzie znajdować się na wyspie Santa Maria na Azorach. Wcześniej w tym roku zakończyły się studia w ramach ESA, które wykazały potencjał komercyjny umieszczenia stanowiska startowego na Azorach.

Nowe wiadomości przyszły również z inicjatywy Breakthrough Listen, programu nasłuchowego w poszukiwaniu sygnałów z potencjalnych innych cywilizacji. Do programu został włączony teleskop MeerKAT w Republice Południowej Ameryki.

Podczas IAC 2018 przedstawiono również rosyjskie plany eksploracji Księżyca / Blue Dot Solutions

Drugi dzień IAC 2018 na polskim stanowisku obejmował dwa wydarzenia. Przed południem gościem specjalnym stanowiska była Komisarz ds Rynku Wewnętrznego i Usług Elżbieta Bieńkowska. Wieczorem odbyło się zaś małe przyjęcie dla zaproszonych gości, a w roli gospodarza uczestniczył Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

 

Comments are closed.