Zjednoczone Emiraty Arabskie wybrały dwóch pierwszych astronautów

3

Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformował o wyborze dwóch pierwszych astronautów. Hazza al-Mansuri albo Sultan an-Najadi odbęda lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną w pierwszej połowie 2019 roku.

Kosmiczne plany ZEA

W ostatnich latach Zjednoczone Emiraty Arabskie bardzo intensywnie rozwijają własny program kosmiczny. W 2014 roku powołana została narodowa agencja kosmiczna. W 2020 roku ma również wystartować pierwsza misja marsjańska. Zbudowana przede wszystkim przez ekspertów z ZEA sonda Al-Amal (Nadzieja) ma wejść na orbitę Marsa w 2021 i badać atmosferę Czerwonej Planety. W 2020 roku w tym kraju zorganizowany zostanie również Międzynarodowy Kongres Astronautyczny.

2020 to data szczególna, ponieważ wówczas kraj będzie obchodził 50 lat istnienia. Lot astronauty ma być również elementem tego jubileuszu. Ponad cztery tysiące kandydatów zgłosiło się do naboru ogłoszonego pod koniec 2017 roku. Finalistów na Twitterze ogłosił Szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum, premier ZEA, jak również wiceprezydent kraju oraz władca Dubaju.

Do ostatniej rundy zakwalifikowali się Hazza al-Mansuri (34 letni pilot wojskowy) oraz Sultan an-Najadi (37 letni doktor nauk informatycznych oraz elektronik). Rozpoczną teraz kilkumiesięczne przygotowania do lotu. Pierwszy z nich uda się na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas misji Sojuza MS-12 w kwietniu 2019 roku. Pozostali członkowie załogi Sojuza są już wybrani. Będą to Oleg Skripoczka z Rosji (3 lot) oraz Christina Hammock-Koch z USA (1 lot), którzy na pokładzie zostaną około sześciu miesięcy. Astronauta z Emiratów spędzi na ISS około 10 dni i powróci z dwójką innych astronautów kończących wielomiesięczny pobyt w przestrzeni kosmicznej. Drugi astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma następnie brać udział w kilkumiesięcznym locie załogowym.

Arabscy astronauci

Dotychczas tylko dwóch Arabów odbyło lot kosmiczny. Pierwszym był Saudyjczyk Sultan Bin Salman Al Saud, który odbył tygodniowy lot na pokładzie wahadłowca Discovery w ramach misji STS-51G w 1985 roku. Jednym z celów misji było wyniesienie satelity Arabsat-1B. Obecnie pełni funkcję ministra ds. Turystyki i Dziedzictwa Narodowego.

Drugim arabskim astronautą jest Muhammad Faris z Syrii. W 1987 roku spędził tydzień na pokładzie stacji Mir w ramach misji Sojuz-TM 3. Po rozpoczęciu wojny domowej w Syrii w 2012 przeszedł na stronę opozycji antyasadowskiej, zaś obecnie jest uchodźcą w Turcji.

Około dekadę temu również Jordania rozważała wysłać własnego obywatela Sojuzem do ISS. Plan jednak nigdy nie wyszedł poza wstępny etap deklaracji.

3 komentarze

  1. Bardzo jestem ciekaw jak się będzie układała współpraca na ISS szczególnie, że na pokładzie będzie także kobieta. No i jak się będzie w czasie modlitwy kierował na Mekkę 🙂

    • W czasie lotu na ISS będą 2 Amerykanki: McClain i Hammock-Koch ! Stawiam na Sultan al-Nijadi…

  2. Zakładając że astronauci wszystkich innych krajów raczej fotografują się w skafandrach, to ZEA ma całkiem nowatorki projekt swoich kosmicznych wdzianek 😉