European Rover Challenge już w ten weekend w Starachowicach!

1

Do European Rover Challenge zostało już tylko kilka dni. W Starachowicach trwają ostatnie przygotowania do międzynarodowych zawodów robotycznych!

Do czwartej edycji zawodów ERC zostało już tylko kilka dni! Obecnie trwa wysypywanie ziemi z której utworzone zostanie plenerowe pole marsjańskie. To na nim w 14-16 września 400 zawodników z całego świata weźmie udział w rywalizacji robotów marsjańskich. Ich zmaganiom, które odbędą się na tle wielkiego pieca hutniczego z końca XIX w. przyglądać się będzie brytyjski astronauta Timothy Peake czy Robert Zubrin, autor projektu Mars Direct.

Przygotowywanie terenu pod zawody łazików / European Rover Challenge

Czwarta odsłona międzynarodowych zawodów robotycznych odbędzie się w dniach 14-16 września 2018 roku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Z edycji na edycję swój udział zgłasza coraz więcej uczestników – w tegorocznym finale zmierzy się ze sobą 50 zespołów z sześciu kontynentów, w tym rekordowa liczba drużyn z Europy. Dodatkową atrakcją będzie wystawa prezentująca fragment bazy kosmicznej MARS 2030. To projekt przestrzeni mieszkalnej dla załogowych statków kosmicznych stworzony przez Wydział Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Będzie można do niego wejść i poczuć się jak prawdziwy astronauta.

Wydarzenie jest imprezą otwartą ze wstępem wolnym dla wszystkich widzów. Odwiedzający European Rover Challenge będą mieli okazję śledzić zmagania robotów marsjańskich z bliska i wziąć udział w licznych pokazach naukowo-technologicznych przybliżających kosmos i korzyści z jego eksploracji. Nie zabraknie także nowości. Wprowadzamy w tym roku nową formułę: zawody dla publiczności. Uczestnicy sterując zdalnie małym robotem ziemskim będą musieli pokonać tor z przeszkodami. Pozwoli im to choć na chwilę doświadczyć emocji, które na co dzień towarzyszą drużynom rywalizującym na polu marsjańskim – mówi Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i organizator wydarzenia.

Kadr z zawodów European Rover Challenge / ERC

Organizatorzy ERC co roku dbają o obecność wyjątkowych osobistości światowej astronautyki. W ubiegłych latach European Rover Challenge gościło m.in. dr Harrisona Schmitta – ostatniego człowieka na Księżycu i prof. Scotta Hubbarda – byłego szefa NASA Ames. W tym roku zaś do Starachowic przyjedzie m.in. założyciel Mars Society – dr Robert Zubrin, kierownik działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, dr Gianfranco Visentin, dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, a także Timothy Peake, pierwszy brytyjski astronauta ESA, który pracował pół roku na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dostępny jest już również dokładny program wydarzenia. Szczegóły można poznać na stronie organizatora.

Na drużynę, która podczas tegorocznej edycji European Rover Challenge zajmie pierwsze miejsce, czekać będzie niezwykła nagroda. Zwycięzcy otrzymają możliwość wzięcia udziału w bardzo prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020 organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na Półwyspie Arabskim w 2020 roku. Robot, który wygra rywalizację ERC 2018 będzie oficjalnym łazikiem tej misji, której poprzednia edycja była szeroko opisywana w mediach na całym świecie. Zdobywcy pierwszego miejsca wezmą udział w pełnym cyklu misji terenowych w symulacji Marsa, zostaną też włączeni  m.in. w proces opracowania procedur i oceny bezpieczeństwa misji.

Jeden komentarz