Otwarcie SpaceHub w Warszawie

0

30 stycznia odbyło się oficjalne otwarcie SpaceHub w przestrzeni Brain Embassy w Warszawie

Celem warszawskiej inicjatywy SpaceHub jest wsparcie dla firm spoza sektora kosmicznego, które chciałyby wykorzystać dane satelitarne w swojej branży. To miejsce, w którym eksperci pomogą wykorzystać potencjał technik satelitarnych i znaleźć swoją ścieżkę rozwoju w sektorze kosmicznym.

Idea SpaceHub polega na stworzeniu pierwszego w Warszawie miejsca, w którym użytkownik dowie się, jak skorzystać z dostępnych danych satelitarnych. Otrzyma również wsparcie i porady na temat ich praktycznego wykorzystywania w biznesie oraz możliwość odbycia szkoleń i warsztatów.

Jak tłumaczy Katarzyna Wojnar, Project Manager, Brain Embassy nawiązuje współpracę z partnerami, którzy pomagają realizować program merytoryczny „Be smarter together”:

W Polsce brakuje praktycznego przetwarzania danych satelitarnych przez firmy, które mogłyby być konkurencją dla zachodnich inicjatyw z takich branż jak telekomunikacja, ochrona klimatu, medycyna czy nawet fashion. W grudniu zeszłego roku dołączyła do naszej społeczności firma Kapitech, aktywna w konsultingu w branży kosmicznej. Wspólnie tworzymy w Brain Embassy SpaceHub – miejsce dla rodzącej się w Polsce społeczności wykorzystującej usługi satelitarne w biznesie.

Iuliia Strotska, dyrektor zarządzająca firmy Kapitech, będącej współautorem inicjatywy, podkreśla, że SpaceHub otwarty został przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i międzynarodowego projektu EO ClimLab (w którym udziela się kilka polskich firm):

Wielkim krokiem dla nas jest udział w projekcie EO ClimLab Europejskiej Agencji Kosmicznej gdzie, razem z naszymi partnerami możemy promować wykorzystanie danych obserwacji Ziemi do rozwiązania światowych problemów zmian klimatu. Dlatego powstał SpaceHub, gdzie codziennie będziemy wspierać młodych entuzjastów kosmosu, startupy, MŚP i korporacje. Planujemy otwarte warsztaty i sesje doradcze, a nasz ekspert będzie codziennie do dyspozycji dla uczestników projektu – mówi Iuliia Strotska i dodaje, że twórcom SpaceHubu zależy na pokazaniu wielkiego potencjału sektora kosmicznego oraz możliwości, które dla rozwoju innowacyjnych pomysłów otwiera big data.

Pierre Philippe Mathieu z Europejskiej Agencji Kosmicznej zaznacza, że obecnie obserwacje Ziemi umożliwiają uzyskanie niespotykanych dotąd danych o stanie naszej planety i jej zmianach:

Europa przewodzi tej rewolucji dzięki programowi Copernicus i danych z konstelacji Sentinel. Łatwo dostępne dane o naszej planecie umożliwiają przedsiębiorcom budowanie zupełnie nowych usług. I właśnie po to tworzony jest SpaceHub – ma oferować środowisko, w którym każdy może uzyskać dostęp do najnowszych danych i narzędzi satelitarnych, dzielić się pomysłami, dyskutować i tworzyć innowacje w zakresie obserwacji Ziemi – mówił podczas otwarcia.

Ponadto, podczas otwarcia SpaceHub goście mieli okazję poznać finałowe projekty warsztatu Women4Climate, dotyczące wsparcia kobiet w przystosowaniu do skutków zmian klimatu przy wykorzystaniu danych satelitarnych. Dla odwiedzających dostępne były również stoiska firm Airbus, Astri Polska oraz PIAP Space.

Katarzyna Wojnar i Iuliia Strotska zapowiadają, że SpaceHub co miesiąc organizować będzie dwa wydarzenia tematyczne. Pierwsze z nich to spotkanie otwarte dla zainteresowanych przedsiębiorców, studentów i entuzjastów sektora kosmicznego, podczas którego zaproszeni goście prezentować będą tematy związane z wykorzystaniem danych obserwacji Ziemi w różnych sektorach gospodarki. Drugie wydarzenie – w formie warsztatu praktycznego – będzie dostępne tylko dla członków “Space Package” w Brain Embassy.

Dziękujemy agencji Planet PR za nadesłanie informacji

Comments are closed.