Prelekcje o danych satelitarnych w ramach Code Week

0

12 oraz 16 października Blue Dot Solutions przeprowadziła dwa spotkania dotyczące użycia danych satelitarnych w ramach europejskiej inicjatywy Code Week. Prelekcja i warsztat odbyły się w Gdańskim Inkubatorze Starter.

Code Week to międzynarodowy tydzień warsztatów i spotkań z przedstawicielami firm branży informatycznej i nowych technologii. Tylko w 2015 roku w ramach tej inicjatywy odbyło się ponad 7000 różnych wydarzeń w 37 państwach z całej Europy. Dwa wydarzenia dotyczące technologii kosmicznych odbyły się w Gdańskim Inkubatorze Starter. Spotkania z zainteresowanymi rozwojem branży satelitarnej poprowadził dr Michał Moroz z Blue Dot Solutions.

Uczestnicy warsztatów debatują nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi / Inkubator Starter

Pierwsze spotkanie odbyło się 12 października w ramach wydarzenia Creative People / Creative Ideas. Uczestnikom przedstawione zostały różne możliwości wykorzystania danych satelitarnych (obserwacje Ziemi, nawigacja satelitarna, meteorologia, telekomunikacja oraz tzw. zintegrowane aplikacji), jak również ukazany został obraz rozwoju sektora kosmicznego w ostatnich latach. Drugą prezentację, dotyczącą kwestii User Experience, przedstawiła Magdalena Górecka, autorka bloga Cybermatkapolka. Przedstawione zostały również różne modele rozwoju projektów kosmicznych w Polsce, np w ramach konkursu European Satellite Navigation Competition czy programu akceleracyjnego Space3ac.

Drugie spotkanie dotyczyło projektu EO ClimLab realizowanego w ramach projektu polsko-czesko-rumuńskiego konsorcjum dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. EO ClimLab ma na celu zwiększyć świadomość możliwości użycia danych satelitarnych do różnych kwestii związanych z danymi klimatycznymi. Nie tylko wspiera tworzenie społeczności zainteresowanej zmianami klimatycznymi, lecz także pokazuje różne metody, jak można przeciwdziałać tymi zmianami. Więcej szczegółów o samym projekcie EO ClimLab można znaleźć na stronie projektu oraz grupie na Facebooku.

Prelekcje przebiegały w pozytywnej atmosferze / Inkubator Starter

Na warsztacie uczestnikom przedstawione zostały poszczególne możliwości różnych systemów satelitarnych, jak i przykłady zintegrowanych aplikacji. Na zakończenie uczestnicy zostali poproszeni o wspólne opracowanie wizji potencjalnego rozwiązania, które miałoby wspierać ruch tankowców na nowych, utworzonych przez efekt globalnego ocieplenia, arktycznych trasach. Oznacza to, że częściej będzie dochodzić do zderzeń lub wycieków ropy w tych trudno dostępnych terenach. Uczestnicy debatowali, jakie różne technologie satelitarne i naziemne mogłyby zostać użyte do stworzenia usług monitoringowych, zapobiegawczych oraz ratowniczych. Musieli również określić potencjalnych użytkowników oraz klientów zaproponowanej usługi.

W obu wydarzeniach łącznie udział wzięło około 25 osób.

 

Comments are closed.