Pomiędzy 26 a 27 maja w Gdańsku odbył się hackaton EOvation – maraton programistyczny zrealizowany w ramach międzynarodowego projektu dla ESA. Drugi już zjazd EOVation w Polsce dotyczył wykorzystania danych obserwacji Ziemi dla zastosowań na Bliskim Wschodzie i w południowej Azji.
Od listopada zeszłego roku w Polsce, Czechach i Rumunii na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) realizowany jest projekt EOClimLab. Celem projektu jest wykorzystanie danych satelitarnych dla lepszego albo nowego spojrzenia na tematykę zmian klimatycznych. Zadania są wykonywane m.in. w ramach hackatonów o nazwie EOvation, czyli spotkań programistów, inżynierów oraz specjalistów z innych dziedzin (także humanistycznych), którzy wspólnie w krótkim czasie tworzą wstępny koncept aplikacji.
Orientalny hackaton
26-27 maja w Gdańsku odbył się już drugi w Polsce hackaton w ramach projektu EOClimLab. Spotkanie o nazwie Oriental EOvation poświęcone było wykorzystaniu danych obserwacji Ziemi na Bliskim Wschodzie i w Azji w kontekście regionalnych problemów powiązanych ze zmianami klimatycznymi.
Prace zespołów były wykonywane przy wsparciu ekspertów z naukowych, technicznych oraz kręgów biznesowo-inwestorskich. Dla uczestników stworzono kilka zagadnień do wyboru. Tematy te dotyczyły m.in. kwestii podnoszącego się poziomu mórz i oceanów, problemów związanych z suszą na Bliskim Wschodzie oraz relacji pomiędzy człowiekiem a otaczającym go środowiskiem.
Na początku hackatonu zawiązały się cztery zespoły. Dwa z nich po kilku godzinach postanowiły połączyć siły, tworząc jeden nowy zespół.
Wyniki hackatonu
Po 24 godzinach intensywnych prac, w sobotę po południu zespoły zaprezentowały swoje wyniki. Powstały trzy rozwiązania, z których jedno było bardziej oparte o hardware a dwa zajmowały się głównie przetwarzaniem danych z satelitów obserwacji Ziemi.
Zwycięzcą został zespół “Syrian Rebuild Map”, który zaproponował użycie kilku różnych wskaźników satelitarnych do oceny i ustanowieniu priorytetu odbudowy poszczególnych regionów Syrii po wciąż trwającej wojnie domowej. Aplikacja ukazywała trend miejsc, w których susza będzie postępować, jak i miejsca w których możliwe będzie bardziej optymalne rozwijanie rolnictwa. Członkowie tego zespołu zademonstrowali podstawowe cechy przyszłej aplikacji, co znalazło uznanie u jury.
Dwa pozostałe zespoły wykonały także sporo pracy i końcowa punktacja zespołów była dość zbliżona. Zaproponowane dwie koncepcje dotyczyły optymalizacji przesyłania rurociągiem odsalanej wody z zatoki Akaba w głąb Jordanii oraz sprzętowego systemu ostrzegawczego przed powodziami w Bangladeszu.
Zespoły otrzymały nagrody w postaci voucherów, czasu do wykorzystania do dalszej pracy z ekspertami, dostępie do chmury danych, dostępie do przestrzeni biurowej oraz zestawu układów mikroelektronicznych i sensorów.
Wydarzenie zostało zrealizowane przez firmę Blue Dot Solutions we wsparciu funduszu Black Pearls VC, Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, O4 Coworking, serwisu Nauka o Klimacie, oraz partnera technologicznego EO Cloud.
Kolejne hackatony w Polsce
Następny hackaton programistyczny w ramach projektu EOClimLab w Gdańsku odbędzie się w drugiej połowie tego roku. Tym razem tematyką będzie wykorzystanie danych obserwacji Ziemi dla regionu Pomorza. W Warszawie następny hackaton w ramach projektu odbędzie się zaś w dniach 3-4 czerwca.
W skład konsorcjum projektu EOCLimLab z Polski wchodzą firmy: Omnilogy, Blue Dot Solutions, Orange, Integrated Solutions oraz Kapitech. Po stronie czeskiej są to Czech Invest i SpaceSystems Czech, a po stronie rumuńskiej znajduje się trzech partnerów informatycznych: Arobs Transilvania Software, Aries Transilvania oraz Indeco Soft.