Testy paneli lądownika InSight

0

Trwają testy lądownika Insight, którego start zaplanowano na 5 maja. 23 stycznia doszło do testów rozkładania paneli słonecznych lądownika.

Lądownik marsjański o InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) jest przygotowywany do startu, który zaplanowano na 5 maja 2018. Aktualnie lądownik przechodzi serię testów całościowych, w tym m.in. systemu zasilania.

Na poniższym nagraniu można zobaczyć proces rozkładania paneli słonecznych lądownika InSight. Nagranie zostało wykonane 23 stycznia i przedstawia testy wykonane w zakładach firmy Lockheed Martin w Denver. Panele słoneczne mają dostarczyć energii do zasilania lądownika przynajmniej przez okres jednego marsjańskiego roku (ok. dwa lata ziemskie).

Testy rozkładania paneli słonecznych lądownika InSight – 23 stycznia 2018 / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Start misji marsjańskiego lądownika InSight został opóźniony o dwa lata – z marca 2016 na maj 2018 roku. Powodem tego opóźnienia było wykrycie nieszczelności w instrumencie Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), mającym zostać pierwszym europejskim sejsmometrem wysłanym na powierzchnię Marsa. Instrument zbudowano przez francuską agencję kosmiczną CNES. SEIS jest jednym z najważniejszych instrumentów lądownika InSight i jego usunięcie nie wchodziło w rachubę, gdyż wówczas misja nie dostarczyłaby zakładanego zestawu danych. Przez pewien czas istniało ryzyko anulowania misji. Modyfikacje SEIS zakończyły się jednak sukcesem i instrument jest gotowy do lotu na Czerwoną Planetę.

 (JPL)

Comments are closed.