Nieszczelność w instrumencie InSight

0

Z powodu nieszczelności w jednym z instrumentów, start sondy InSight może się opóźnić.

Ośrodek JPL potwierdził problemy w jednym z instrumentów naukowych lądownika InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport). Hermetyczna obudowa trzech sejsmometrów instrumentu SEIS jest nieszczelna, co mogłoby spowodować degradację jego parametrów.

Instrument Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) jest przygotowywany przez Francuską Agencję Kosmiczną CNES. Inżynierowie starają się naprawić usterkę, ale data zaplanowanego na 4 marca 2016 startu wydaje się być zagrożona. Okno startowe trwa aż do 30 marca, jednak nadal nie wiadomo jak poważny jest problem. Usterkę trzeba usunąć zanim instrument zostanie wysłany do bazy sił powietrznych Vandenberg, gdzie ma zostać zintegrowany z sondą. Sama sonda InSight znajduje się jeszcze w zakładach firmy Lockheed Martin Space Systems w Denver, gdzie przechodzi testy środowiskowe. Integracja instrumentu ze statkiem powinna planowo nastąpić na początku stycznia.

SEIS jest jednym z kluczowych instrumentów misji, której głównym zadaniem ma być badanie wnętrza Czerwonej Planety. Między innymi metodami sejsmometrycznymi. Planowo lądownik ma osiąść w pobliżu równika planety 28 września 2016.

Rozmieszczenie przyrządów naukowych lądownika InSight / Credit: NASA

Rozmieszczenie przyrządów naukowych lądownika InSight / Credit: NASA

(Nature)

Comments are closed.