Cygnus-4 w drodze na ISS

0

Szóstego grudnia rakieta Altas V wyniosła bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy Cygnus ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Krótko po zeszłorocznej katastrofie rakiety Antares, firma Orbital ATK oświadczyła, że w kolejnej wyprawie pojazdu Cygnus do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykorzysta rakietę Atlas V. Pozwoli to na dokończenie dochodzenia w sprawie katastrofy oraz wprowadzenie odpowiednich modyfikacji do rakiety Antares.

Ostatecznie start misji Cygnus-4 / OA CRS-4 przesunął się do grudnia 2015 roku. Jeszcze pod koniec listopada zakładano, że rakieta Altas V w konfiguracji 401 z pojazdem Cygnus wystartuje 3 grudnia. Jednakże z uwagi na złe warunki pogodowe na Florydzie, na początku grudnia ostatecznie doszło do opóźnienia startu do 6 grudnia. Start rakiety Atlas V nastąpił tego dnia o godzinie 22:44 CET z wyrzutni LC-41 na Florydzie.  Lot rakiety przebiegł zgodnie z założeniami.

Start Atlasa V z Cygnusem-4 na pokładzie / Credits – NASA TV

Moment startu rakiety Altas V z Cygnusem-4 na pokładzie / Credits - NASA TV

Moment startu rakiety Altas V z Cygnusem-4 na pokładzie / Credits – NASA TV

Start przebiegł bez zakłóceń – Cygnus znalazł się na zaplanowanej orbicie początkowej. Przez kolejne kilkadziesiąt godzin Cygnus będzie “gonić” ISS, stopniowo modyfikując swoją orbitę. Przyłączenie do Stacji powinno nastąpić 9 grudnia.

Z uwagi na większą nośność Atlasa V od rakiety Antares, ten egzemplarz Cygnusa jest większy od poprzednich. Całkowita masa Cygnusa-4 to prawie 7500 kg, z czego nieco ponad 3500 kg to ładunek dla Stacji. Na pokładzie Cygnusa znalazły się m.in. części zapasowe, eksperymenty naukowe, sprzęt do spacerów kosmicznych oraz żywność i ubrania dla astronautów. Ponadto, na pokładzie Cygnusa znajduje się 18 zminiaturyzowanych satelitów, które w kolejnych tygodniach będą uwalniane z ISS za pomocą śluzy w japońskim module Kibo.

Koniec misji Cygnus-4 nastąpi prawdopodobnie w drugiej połowie stycznia 2016 roku.

Misja pojazdu Cygnus-4 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.