Suborbital Inexpensive Rocket firmy SpaceForest

0

Gdyńska firma SpaceForest otrzyma dofinansowanie na budowę rakiety zdolnej do lotu na 150 km. Nazwa rakiety to Suborbital Inexpensive Rocket (SIR).

Firma SpaceForest sp. z o.o. ma siedzibę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym i zatrudnia ponad 25 osób. Realizuje m.in. projekty technologiczne dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz w ramach programów badawczo rozwojowych Unii Europejskiej. Ponadto, SpaceForest realizuje własne projekty badawczo-rozwojowe, m.in. w dziedzinie napędów rakietowych. Jest to aktualnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm polskiego sektora kosmicznego, opierająca prace o własne, zaawansowane koncepcje i technologie.

Dziewiętnastego grudnia firma SpaceForest poinformowała o przyznaniu funduszy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na budowę rakiety suborbitalnej. Projekt budowy rakiety ruszy w kwietniu 2018 roku. Nazwa rakiety to Suborbital Inexpensive Rocket (SIR).

Rakieta SIR ma być zdolna do osiągnięcia pułapu 150 km. Na tę wysokość rakieta SIR będzie zdolna wynieść ładunek 50 kg. Rakieta ma mieć długość 10 m. Rakieta ma być w pełni odzyskiwalna. Koszt lotu ma być znacznie niższy od obecnych obecnie i w przyszłości konstrukcji. Dzięki temu SIR będzie w stanie wykonywać loty dla podmiotów, których dziś nie stać na badania przy pomocy rakiet suborbitalnych.

NCBiR bardzo pozytywnie oceniło jakość zgłoszonego wniosku. Projekt rakiety SIR w tym wniosku otrzymał 21 na 23 możliwe punkty, co było (ex aequo z pięcioma innymi wnioskami) najlepszą punktacją w tym rozdaniu finansowania z NCBiR.

Rakieta SIR może być jednym z ważnych ogniw polskiego sektora kosmicznego, które musi być konkurencyjne przynajmniej na skalę europejską.

(SpaceForest)

Comments are closed.