Kolejny udany test rakiety Vector-R

1

Firma Vector Space Systems przeprowadziła drugi udany test rakiety nośnej własnego projektu.

Amerykańska firma Vector Space Systems pracująca nad projektem rakiety Vector-R, mającej umożliwić wynoszenie niewielkich ładunków (do 60 kilogramów) na orbity LEO, 3 sierpnia bieżącego roku wystrzeliła prototyp rakiety. Start odbył się w hrabstwie Camden w stanie Georgia, na wschodnim wybrzeżu USA. W przyszłości ma tam powstać komercyjny kosmodrom Spaceport Camden.

Loty testowe

Podczas testu pierwsza próba startu została przerwana z powodu problemu z układem zapłonowym dla pojedynczego silnika rakiety. Technikom jednak udało się wprowadzić odpowiednie korekty i około 40 minut później rakieta mogła być wystrzelona. Vector-R osiągnął wysokość 3 km, a następnie opadł na powierzchnię Ziemi na spadochronie.

Był to drugi test rakiety Vector-R, pierwszy miał miejsce trzy miesiące wcześniej na pustyni Mojave w Kalifornii. Podczas pierwszego testu zostały sprawdzono w praktyce możliwości nowego silnika zaprojektowanego przez firmę. Tym razem przetestowano zachowanie nowego wtryskiwacza, wyprodukowanego metodą druku 3D. Oba starty były lotami testowymi o stosunkowo małej wysokości, co jest strategią firmy Vector Space Systems – zamierzają osiągać kolejne cele metodą małych kroków.

Nowy kosmodrom

Był to również pierwszy start testowej rakiety z portu Spaceport Camden, proponowanym komercyjnym porcie kosmicznym w pobliżu wybrzeża Atlantyku w stanie Georgia. Urzędnicy Hrabstwa Camden pracują nad planami opracowania miejsca startowego na nieruchomości, która niegdyś była zakładem Union Carbide i jest w trakcie uzyskiwania licencji od Federalnej Administracji Lotniczej.

Start z zalesionych okolic Camden był nowym doświadczeniem dla firmy Vector Space Systems. Ekipie przyzwyczajonej do działania na pustyni Mojave aż 45 minut zajęło odnalezienie kadłuba rakiety.

Spółka została założona przez Jima Cantrella, współzałożyciela SpaceX, który jednak w 2002 roku odszedł od firmy Elona Muska.

Jeden komentarz

  1. Myślę sobie… rano pewnie mi się zdaje. A tu nie. Wystrzelili rakietę ze środka drogi asfaltowej 🙂 Ciekawy widok.