Zaćmienie Słońca w USA (21.08.2017)

0

Dwudziestego pierwszego sierpnia przez kontynentalną część USA przeszło całkowite zaćmienie Słońca. To rzadkie zjawisko obserwowały miliony osób. Świetną relację przygotowała NASA TV.

Zaćmienia Słońca, w szczególności te całkowite, to jedne z najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych, jakie można oglądać z powierzchni Ziemi. Księżyc, który ma prawie taką samą wielkość kątową co Słońce, na krótki czas, liczony w minutach, zakrywa naszą Dzienną Gwiazdę. Podczas całkowitego zaćmienia możliwe jest zaobserwowanie zwykle nieuchwytnych dla ludzkiego oka szczegółów, takich jak protuberancji czy korony słonecznej.

Od wieków całkowite zaćmienia Słońca intrygowały ludzi. Praktycznie aż do końca XIX a być może nawet i do początku wieku zaćmieniom Słońca towarzyszył strach. Wraz z rozwojem nauki oraz lepszych form edukacji ten strach zamienił się w zaciekawienie – także i u ludzi, którzy zwykle nie interesują się astronomią i naukami pokrewnymi.

Pas zaćmienia Słońca - 21 sierpnia 2017 / Credits - NASA

Pas zaćmienia Słońca – 21 sierpnia 2017 / Credits – NASA

Całkowite zaćmienia Słońca są piękne i dziś wiele ludzi potrafi przebyć tysiące kilometrów by je zobaczyć. W sierpniu 2017 roku nadarzyła się ku temu szczególna okazja, gdyż pas całkowitego zaćmienia przebiegał wzdłuż kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. W wielu miejscach w USA przygotowano specjalne stanowiska obserwacyjne.

NASA TV przygotowała świetną relację z zaćmienia. Ta relacja okazała się być jednym z najpopularniejszych dotychczasowych programów, jakie kiedykolwiek zrealizowała NASA TV. Nagranie prezentujemy poniżej. Fazę całkowitą zaćmienia pokazano z kilku różnych stanowisk oraz z pokładu samolotu, który wykonał serię obserwacji na różnych pasmach.

Zaćmienie Słońca w USA – 21 sierpnia 2017 / Credits – NASA TV

Mogło to być najczęściej oglądane zaćmienie Słońca w historii ludzkości. Szacuje się, że około 20 milionów ludzi było w pasie zaćmienia całkowitego wzdłuż USA. Wśród nich z pewnością było wielu turystów z Polski, którzy wybrali się do USA, by zobaczyć to zaćmienie.

Prawdziwy “wysyp” zdjęć i nagrań z tego zaćmienia nastąpi w najbliższych dniach. Samoloty, drony, misje stratosferyczne, różne teleskopy i wreszcie obserwatorzy wykonały zdjęcia i filmy. W części USA w trakcie zaćmienia częściowego doszło do tranzytu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na tle Słońca.

Tranzyt ISS w trakcie częściowego zaćmienia Słońca – 21.08.2017 / Credits – NASA.gov Video

Cień Księżyca na Ziemi widziany z pokładu ISS / Credits - NASA

Cień Księżyca na Ziemi widziany z pokładu ISS / Credits – NASA

Z pokładu ISS zaćmienie wyglądało inaczej: cień Księżyca pokrywał pewną część powierzchni Ziemi. Ten cień powoli przesuwał się, wraz z ruchem Srebrnego Globu na orbicie wokół naszej planety.

Następne całkowite zaćmienie Słońca nastąpi 2 lutego 2019 roku. Pas całkowitego zaćmienia przebiegnie przez południowy Pacyfik i zakończy się w Chile oraz Argentynie.

(NASA, PFA)

Comments are closed.